A Petőfi Rádión futó Holnapután című rádióműsorunk egy tavalyi adását ajánljuk olvasóink/hallgatóink figyelmébe, mely az április 22-én elstartolt 9. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kapcsán ismét aktuálissá vált. Ebben az adásban az Alapértékek Nonprofit Kft. vezetője, Matolcsy Miklós volt a vendégünk. A fiatalok fenntarthatóságra nevelésével foglalkozó szakemberrel többek között arról beszélgettünk, mit gondolnak a diákok a témáról, és hogyan érdemes megszólítani őket.
Ahogy vendégünk elmondta, a fiatalok egyre többet tudnak a fenntarthatóságról, de a gyakorlat sokszor még elválik a tudástól. Szemléltetésül a PET-palackok példáját hozta: szinte minden diák hallott már a műanyag csomagolás körüli problémákról, mégis gyakran fogyasztanak PET-palackos üdítőket. Többek között e minta megváltoztatását célozza a 2022 óta a gimnáziumok számára választható tárgyként megjelenő fenntarthatóság tantárgy, illetve az ennek alapjául szolgáló Zöld Könyv tankönyvcsalád.
Utóbbiról, illetve a környezeti nevelés kihívásairól Varga Attila környezeti nevelővel, az ELTE PPK Ember–Környezet Tranzakció Intézetének docensével is beszélgettünk.
Matolcsy Miklós az adásban hangsúlyozta: riogatással, a világvége belengetésével nem lehet valódi hatást elérni a fiataloknál. Ehelyett azokat a cselekvési tereket és lehetőségeket kell megmutatni, melyekhez kapcsolódni tudnak. Ez a mozgatórugója a sok éve futó Fenntarthatósági Témahét programnak is, melyhez mára csaknem 1800 iskola csatlakozott.
Adásunkban az oktatási programok mellett sok szó esett az új fenntarthatósági tantárgyról is, melyből 2024 júniusában első alkalommal már érettségizni is lehet. Ennek különlegessége, hogy nem a hagyományos érettségi vizsga keretei között valósul meg, hanem új formában, úgynevezett projektérettségiként. Hogy ez mit is jelent, az több más mellett kiderül ebből a tavalyi Holnapután-adásból!
A fenntarthatósággal és azzal, hogy mi mit tehetünk bolygónk védelméért, kiemelten foglalkozott a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is.
Kiemelt kép: Greendex