A klímavédelmi aktivisták „történelmi győzelmet” könyvelhettek el, miután egy brüsszeli bíróság csütörtökön elítélte Belgiumot az ország intézkedési kötelezettségét és emberi jogi kötelezettségeit sértő klímapolitikája miatt. Az Elsőfokú Bíróság ítélete hatéves jogi csatát követően született meg, amelyet először a több mint 58 000 állampolgárt képviselő Klimaatzaak (Klímaügy) nonprofit csoport indított.
A The Guardian szerint azzal, hogy a bíróság szerint a belga hatóságok nem tettek meg minden „szükséges intézkedést” a klímaváltozás „káros” hatásainak megelőzésére, a belga hatóságok megsértették az emberi jogok európai egyezményének az élethez való jogot (2. cikk) és a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot (8. cikk). Az Agence France-Presse szerint pedig a szövetségi kormány és három régió – a brüsszeli főváros, a flamand és a vallon régió – kormánya „nem úgy viselkedett, mint az általában körültekintő és gondos hatóságok, ami bűncselekménynek minősül”.
A Klimaatzaak a jogi lépés magyarázatában a holland legfelsőbb bíróság egy 2019-es ítéletére hivatkozik, ott ugyanis az Urgenda holland klímaszervezet hasonló pert nyert, ami egy ambiciózus klímatörvényhez vezetett.
A klímavédelmi csoport konkrét kibocsátás-csökkentési célokat is kért a brüsszeli bíróságtól: 2025-ig legalább 42%-os kibocsátáscsökkentést az 1990-es szinthez képest, 2030-ig pedig legalább 55%-os csökkentést az 1990-es szinthez képest, 2050-re pedig nulla nettó kibocsátást. A bíró azonban a hatáskörök szétválasztására hivatkozva nem engedélyezte ezeket a követeléseket.
A Greenpeace Belgium a bíróság ítéletét „országunk klímapolitikájának egyértelmű elítélésének” nevezte, és felszólította a minisztereket, hogy lássanak munkához.
(Ecowatch)
(fotó: pexels – fotografierende)