A világ felmelegedésével az élőlények már most is próbálnak alkalmazkodni a változó környezethez, de egy új kutatás szerint egyes fajok reakciói még nagyobb problémákhoz vezethetnek.
Az egyik dolog, ami a súlyosbodó éghajlati válság következtében változik, az a főbb események, például a szaporodás időzítése. Például azokon a helyeken, ahol a tavaszi olvadás korábban kezdődik, egyes virágok is korábban nyílnak. Ez pedig kihatással lehet a rovarokra és a rovaroktól függő madarakra.
De az időzítés a másik irányba is elmozdulhat. Egy új tanulmány rávilágít arra, hogy az emelkedő globális hőmérséklet milyen problémákat jelent az afrikai vadkutyák számára, amelyek az elmúlt 30 évben 22 nappal későbbre időzítették szülési idejüket.
Ez az alkalmazkodás lehetővé teszi a kutyák számára, hogy az új kölykök születését a téli leghidegebb hőmérséklethez igazítsák, azonban a kölykök még mindig a születés utáni kritikus időszakban vannak, amikor a hőmérséklet ismét emelkedni kezd, ami azt eredményezi, hogy kevesebb kölyök marad életben.
Az afrikai vadkutyák távoli rokonságban állnak a farkasokkal, és falkában, együttműködően nevelik a kicsinyeket, de viselkedésük megváltozása miatt egy úgynevezett „fenológiai csapdába” eshettek. A fenológiai csapdában egy faj egy környezeti jelre reagálva megváltoztatja egy fontos életesemény időzítését – de ez a változás végül visszafelé sül el az olyan példátlan környezeti feltételek miatt, mint az éghajlati válság.
A tanulmány bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a nagyragadozók, ugyanolyan érzékenyek lehetnek a környezeti összeomlás hatásaira, mint más fajok, amiben a tudósok eddig bizonytalanok voltak.
Forrás (independent)