A fatüzelésű fűtőberendezések növelik a városok légszennyezését?

A fatüzelésű fűtőberendezések növelik a városok légszennyezését?
A fatüzelésű fűtőberendezések növelik a városok légszennyezését?

A világ számos más részéhez hasonlóan Bristolban is óriási növekedés tapasztalható a fatüzelésű tüzelőberendezéseket telepítő házak számában az elmúlt évtizedben. De ahogyan elszaporodtak, főként a város gazdagabb részein, ahol sok viktoriánus korabeli házat újítottak fel, úgy nőtt a félelem is, hogy ezek a berendezések szennyezést okoznak.

Civil tudósok egy csoportja új bizonyítékokat talált a fatüzelésű berendezések mérgező füstjét vizsgáló projektben, ami vélhetően az első, ahol önkéntesek új, megfizethető megfigyelési technológiát kaptak a háztartási tüzelés okozta szennyezés mérésére.

Az érzékelőket az egész kerületben elhelyezték, amely magában foglalja St Pauls hátrányos helyzetű részeit és Bristol jobb módú negyedeit. Steve Crawshaw, aki a projektet irányítja, elmondta, hogy a fák égetése a háztartásokban komoly és egyre növekvő problémát jelent. Hozzátette, hogy a WHO szennyezési irányelveit meghaladó napok száma a körzetben nagyjából megfelel a városi átlagnak, de még mindig aggodalomra ad okot.

A fatüzelés és a közlekedés apró részecskéket – azaz 2,5 mikrométer vagy annál kisebb átmérőjű finom részecskéket – termel a levegőben, amelyek a tüdőn keresztül a véráramba juthatnak, és szív- és érrendszeri problémákat, légzőszervi és rákos megbetegedéseket okozhatnak.

A bizonyítékok azt mutatják, hogy gyakorlatilag a PM 2,5 bármilyen szintje káros – nincs olyan küszöbérték, amely alatt ne lennének egészségügyi hatások” – magyarázta Crawshaw.

A Bristolban telepített szilárd tüzelésű készülékek, például a fatüzelésű kályhák száma a 2007 utáni évtizedben hétszeresére nőtt, 2017-ben valamivel több, mint 900 telepítést regisztráltak.

Elfelejtettük, milyen utat jártunk be a tiszta levegővel. Az 1950-es években Londonban öt nap alatt legalább 4000 ember halt meg a szmog miatt” – mondta Crawshaw. „Ez vezetett a tiszta levegőről szóló törvényhez, majd az 1960-as években elkezdték a földgázt bevezetni az otthonokba. A legtöbb ember felhagyott a fatüzeléssel, mert piszkos és kényelmetlen volt. Mostanra azonban újra divatos életstílussá vált.”

Remélik, hogy a projekt felhívja a figyelmet a fafüst egészségre gyakorolt hatására, és arra ösztönzi a lakosokat, hogy a hidegebb hónapokban inkább kapcsolják be a központi fűtést, ahelyett, hogy a fatüzelésű kályhákat töltenék meg.

A Környezetvédelmi és Vidékügyi Minisztérium legfrissebb elemzéséből kiderül, hogy a fatüzelés és a nyílt tüzek jelenleg az Egyesült Királyság teljes PM 2,5 szennyezésének 17%-áért felelősek – ez több, mint a közúti közlekedés által okozott szennyezés. Országos szinten 2010 és 2020 között 35%-kal nőtt a lakossági fatüzelésből származó kibocsátás.

Forrás (theguardian)

search icon