A jegesmedve szerelMese – Tóth Kata, a klímaharcos dramaturg

A jegesmedve szerelMese – Tóth Kata, a klímaharcos dramaturg
A jegesmedve szerelMese – Tóth Kata, a klímaharcos dramaturg

Tóth Katával az interneten ismerkedtem meg. Ez most elég furcsán hangzik, de ő hallgatja a podcastemet, én pedig követem az ő mesés zero warrior munkásságát. Kata a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház dramaturgja és nagy örömömre mondott igent a greendex.hu interjú felkérésemre. Beszélgettünk a fenntartható életmódról, a „zöldebb” karácsonyról és a „A jegesmedve szerelMese” című klímameséjéről.

Kata, hogy jött az életedben a „zero warrior” életszemlélet? Nagyon régre nyúlik vissza ez nálam. A „ne pazarolj”, „javítsd meg”, „a kevesebb több” elveket otthonról hozom, így nőttem fel. A szüleim mindenre megtanítottak, ami ehhez a sokak számára újkeletű életszemlélethez szükséges. Könnyen kialakítottam a saját, környezettudatos életmódomat. Először szelektíven gyűjtöttem a hulladékot, és mindig a magammal vitt szatyromba pakoltam bevásárláskor. Aztán kiiktattam a PET-palackot, de még így is sok szemetet termeltem, ezért elkezdtem a piacra hordani a saját dobozaimat, hogy abba kérjem az ételeket, amiket boltban csak műanyagba csomagolva tudnék megvenni. Aztán megnyílt Kecskeméten a Zöld Misszió csomagolásmentes bolt, azóta szinte mindent ott veszek, vagy magam készítek. Az pedig, hogy ezt dokumentálom az Instagram-oldalamon, „A jegesmedve szerelMese” című klímamesémhez kapcsolódik, amit a Kecskeméti Katona József Nemzeti színházban fogunk bemutatni.

Véleményed szerint, hogyan tudunk ökotudatosabban élni?

Én azt vallom, hogy a legkisebb változtatás is számít, mert az első lépésed hozza magával a következőt, és akármeddig jutsz el ebben a folyamatban, máris rengeteget tettél magadért és a környezetedért. A legfontosabb kérdés, amit feltehetsz magadnak, hogy biztosan szükségem van-e arra a dologra, amit meg akarok venni. A minimalista életszemlélet, amit én a járvány első hulláma alatt tettem a saját szintemen magamévá, tudatos vásárlóvá tesz. A másik, hogy ha megtalálod azt a hulladékcsökkentési módszert, amit könnyedén tudsz alkalmazni, mert nem követel túl nagy anyagi áldozatot, és belefér a mindennapjaidba, legyen az egy újratölthető kulacs vagy kávésbögre, egy vászonszatyor a pékárunak, vagy, hogy beiktatsz vegán napokat, rájössz, hogy így is lehet élni. Ez büszkeséggel, jóérzéssel fog eltölteni, és keresni fogod ezt a fajta örömforrást. Abszolút win-win helyzet.

Kép: Szegvári Júlia

Közeleg a karácsony és muszáj megkérdeznem, szerinted milyen egy zero waste ajándék?

Először is, biztos nincs becsomagolva olyan papírba, ami a kibontás után azonnal megy a kukába. Én évek óta olyan tasakokban, szatyrokban adok ajándékot, amit kaptam valakitől, ez is újrahasznosítás. És az is biztos, hogy az igazán környezetbarát meglepetés nem egy másik kontinensről érkezik. Elképesztő, hogy mennyi olyan manufaktúra van Magyarországon (is), amelyek zero waste elvek alapján készítik el a termékeiket, a legmagasabb színvonalon. Szappanok, gyertyák, édességek, textíliák, konyhai és fürdőszobai eszközök, szépségápolási termékek, ruhák, ékszerek, táskák… Szerintem nagyon fontos, hogy elsősorban hazai termékeket vásároljunk, és nem mellesleg olyan dolgokat, amik karácsony után egy héttel nem a sarokban vagy a kukában végzik.

Ebben a nehéz helyzetben érdemes a plázák boltjai helyett magyar webshopokat böngészni. Olyan exkluzív, elegáns dolgokat kínálnak, amelyek nem emelhetőek le akármelyik polcról. Mégis, ezen kívül hol vásároljunk még? 

Igazad van, de most már szinte minden nagyobb városban található csomagolásmentes bolt, ahol igazi kincsekre lelhetünk. Ilyenek még egyébként az adományboltok is, ahol nagyon különleges darabok várnak ránk, és a bevételből mélyszegénységben élőket támogatnak. Szerintem ez is emeli az ünnep fényét.

Kép: Szegvári Júlia

Milyen ajándékötleted lenne karácsonyra? 

Nem kizárólag a tárgyi ajándékokban hiszek. Színház-, mozi-, koncertjegy, bármilyen élményközpontú meglepetés szuper megoldás. Nyilván a jelenlegi helyzetben ez bizonytalannak tűnik, de a színházak stream-elnek, és nagyon jó előadásokat lehet megnézni online, a fotelből. Ezen kívül én szoktam venni utalványt kozmetikai kezelésre, masszázsra, sportolási lehetőségre. Kisebb ajándékok esetén, például baráti társaságban, kollégák körében nekem a süticsomag az egyik kedvencem. Volt egy év, amikor mindenki különböző méretű dobozokban többféle saját készítésű édességet kapott tőlem, ebben idén az lesz az újdonság, hogy minden alapanyagot csomagolásmentesen fogok beszerezni.

A karácsonyi hozzávalókat beszerezhetjük csomagolásmentesen is.
Kép: Szegvári Júlia

Sokan hihetik, hogy ez a törekvés megnehezíti az ünnepi készülődést, pedig nem így van…

Sőt, bizonyos esetekben le is egyszerűsíti! A karácsonyi ételek hozzávalóit, húst, lisztet, cukrot, tojást, rizst, zöldségeket, gyümölcsöket beszerezhetjük csomagolásmentesen, és mindenből csak annyit, ami biztosan elfogy, továbbá amit csak lehet a keletkezett hulladékból, komposztáljunk! A dekoráció készülhet környezetbarát alapanyagokból, vagy egyszerűen csak használjuk a tavalyit. 

Minden vásárlás alkalmával dönthetünk úgy, hogy valamiből kevesebbet veszünk, még ha az nem is teljesen hulladékmentes, de fontos, hogy a szelektív kukákban helyezzük el azt a szemetet, ami odavaló. 

Mesélj, nekem kérlek a darabról, amit írtál…

Írtam egy történetet, amelyben két környezetvédő srác megpróbál jó útra terelni két lányt, akik megtestesítik mindazt, ami a zero waste életmód ellentéte. Közben megismerkedünk két jegesmedvével is, akiknek sorsa a csajok döntéseitől függ. Ráadásként sok humor, kaland és egy szerelmi szál is gazdagítja a mesét. Ez egy zenés előadás lesz, remek dalokkal, amiket Varga-Huszti Máténak, a Dante zenekar frontemberének köszönhetünk, Ő egyébként az egyik főszereplő is. 

Varga-Huszti Máté, amint a Vihar című dalt énekli a mesében.
Kép: Hegyi Júlia Lili

Hogyan jött az ötlet?

Cseke Péter igazgató úr körülbelül egy éve megkért, hogy keressek egy darabot a klímaváltozás témához, mert a 2020/21-es évadban az egyik meseelőadásunkat ennek szeretné szentelni. Gondolkodás nélkül rávágtam, hogy majd én megírom. Ő pedig erre azt mondta, hogy akkor ezt vegyem felkérésnek.

Tóth Kata a színházban.
Kép: Szabó Gábor

Mi a cél?

A mese célja, hogy bemutassa azokat az aprónak tűnő, hétköznapi dolgokat, amelyeket minden ember – az óvodástól a nyugdíjasig – megtehet környezetünk védelmében, a klímatudatosság jegyében. Tehát ez a történet felmutatja a problémát és annak következményeit, de mindenre kínál megoldást. Rendkívül fontos, hogy az előadáshoz kapcsolódó, kézzel fogható dolgok, úgymint díszlet, jelmez, kellék, szövegkönyv stb. újrahasznosított anyagokból készülnek, ezzel is törekedve arra, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után.

Nyitókép: Szabó Dorottya a Vihar című dalt énekli A jegesmedve szerelMese című Tóth Kata darabban, fotó: Hegyi Júlia Lili

search icon