18 fiatal diák, illetve egy őket támogató apáca azért fordult az ausztrál bírósághoz, hogy az avatkozzon közbe, és akadályozza meg Sussan Ley környezetvédelmi minisztert a Whitehaven Coal nevű szénipari vállalat bányabővítésről szóló tervének jóváhagyásában.
Az ausztrál szövetségi bíróság ítélete szerint
az ország környezetvédelmi minisztere, Sussan Ley kötelessége, hogy megvédje a fiatalokat a klímaválságtól.
Az ítéletet az ügyet képviselő ügyvédek és tinédzserek precedens nélküli döntésnek tartják.
A szóban forgó Whitehaven Coal bánya bővítésének hatására 100 millió tonna CO2 (Ausztrália éves kibocsátásának mintegy 20%-át) jutna a légkörbe. A szén kitermelését követően a tengerentúlra szállítanák, ahol acélgyártás és villamosenergia-termelés céljából aztán elégetnék.
Mára egyre több olyan nemzetközi ügy van, amelynek célja, hogy a kormányokat felelősségre vonják, amiért nem tesznek többet a globális felmelegedés ellen.
Legutóbb szerdán egy hágai bíróság kötelezte a Royal Dutch Shellt, hogy 2030 végéig a 2019-es szinthez képest 45%-kal csökkentse globális szén-dioxid-kibocsátását, miután megállapította, hogy az olajipari óriás fenntarthatósági politikája nem eléggé „konkrét”.
Az ügyet a Föld Barátai és több mint 17 000 társperese indította.
A Nemzetközi Energiaügynökség azt javasolta, hogy ne történjenek már új szén-, olaj- vagy gázberuházások, ha a világ fent akarja tartani annak lehetőségét, hogy teljesítse a párizsi megállapodásban foglalt célokat, és 2050-re elérje a nettó nulla globális üvegházhatásúgáz-kibocsátást.