Nemzetközi Energia Ügynökség: Nincs helye új fosszilis tüzelőanyagoknak, ha a világ 2050-re el akarja érni a nettó nullát
Nemzetközi Energia Ügynökség: Nincs helye új fosszilis tüzelőanyagoknak, ha a világ 2050-re el akarja érni a nettó nullát

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) frissen publikált jelentésében meghatározták azokat a mérföldköveket, amelyeket elérve a század közepére megszűnhet a károsanyag-kibocsátás. Összesen négyszáz ilyen lépést határoztak meg. A jelentés célja, hogy iránymutatást adjon a globális klímaváltozási tárgyalások következő novemberi, skóciai fordulójához.

Az út, amit meg kell tenni ahhoz, hogy elérjük a zéró kibocsátást, egyre szűkül, de még mindig elérhető a cél. Ha 2050-ig el akarjuk érni, akkor nem szabad több új olaj és gáz alapú projekteket finanszírozni.

mondta Fatih Birol, a Nemzetközi Energia Ügynökség ügyvezető igazgatója 

A nettó nulla kibocsátás eléréséhez többek között az alábbi lépések szükségesek:

  • 2035-ig nem szabadna új, belső égésű motorral hajtott személygépkocsikat sem értékesíteni, és a globális villamosenergia-ágazatnak 2040-re el kell érnie a nettó nulla kibocsátást.
  • A megújuló energiaforrások tömeges elterjesztésére lesz szükség. A villamosenergia-termelés közel 90%-ának megújuló energiaforrásokból kell származnia 2050-re, a fennmaradó rész nagy részét pedig atomenergiából.
  • A napelemes fotovoltaikus energiának 2030-ra el kell érnie az évi 630 gigawattot (GW), a szélenergiának pedig 390 GW-ra kell nőnie. Ez együttesen négyszerese a tavalyi éves rekordnak az új kapacitásbővítések terén.
  • Új, még nem kereskedelmi méretű technológiákat is piacra kell majd dobni, mint a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (CCS) és a zöld hidrogén.
  • 2030-tól kezdve havonta tíz ipari üzemet kell CCS-sel felszerelni, három új hidrogénalapú ipari üzemet kell építeni, és 2 GW elektrolízis-kapacitással kell bővíteni a zöld hidrogén előállításához szükséges elektrolízis-kapacitást az ipari létesítményekben.
  • Az energiaipari beruházásoknak 2030-ra évi 5 billió dollárra kell emelkedniük a jelenlegi 2 billió dollárról, ami évente 0,4 százalékponttal növeli a globális GDP növekedését.

(Reuters)

(pexels – Vitaly Vlasov)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon