A lápi pócot is védi ez a magyar berendezés

A lápi pócot is védi ez a magyar berendezés
A lápi pócot is védi ez a magyar berendezés

Két évvel ezelőtt debütált a nagy sikerű Planet Budapest Fenntarthatósági Expó és Élményprogram, idén pedig ismét várja az érdeklődőket a régió legnagyobb fenntarthatósági eseménye.

A három részből álló kiállítás Planet Expo szekciójában olyan vállalkozásokkal találkozhatunk, amelyek felismerték a fenntarthatóságban rejlő kiemelkedő üzleti potenciált, és megoldásaikkal a fenntarthatóság valamely szegmensében kiemelkedőt alkotnak. A 160 kiállító közül a Walise fejlesztőivel beszélgettünk, melynek profilozó egysége 2023-ban a Magyar Ipari Célgép Nagydíj Különdíjasa lett.

Mit lehet Önökről tudni, milyen apropóból vannak itt a Planeten?  

Kicsit megtévesztő a felirat: bár itt a standon mindenhol Walise van feltüntetve, ami a termékcsaládunk neve, mi egy kaposvári cég vagyunk, az ESH, vagyis Embdedded Systems Hungary. Jellemzően ipari elektronikai fejlesztésekkel foglalkozunk. Az egyik termékcsaládunk a Walise-rendszer, ami a water, a life és a security szavak összeolvadása.

Milyen berendezéseket takar a Walise?

Három terméktípusunk van. Az egyik egy bója, amelyet PMU-nak, azaz Profiling Measurement Unit-nak hívunk. Ennek az a feladata, hogy egy szenzorcsokrot enged le a teljes vízoszlopban, amit ezután teljesen autonóm módon, önálló energiaellátással folyamatosan monitoroz.

Ennek van egy „kistestvére”, amelynek SMU, vagyis Submersible Monitoring Unit a neve. Ez a berendezés fix mélységben van, cső alakú, és csak a teteje lóg ki a vízből. Illetve létezik még a Fix Monitoring Unit, amely szintén egy fix helyre telepíthető szerkezet.

Hol és mit lehet ezekkel a berendezésekkel mérni?

A rendszer alapvetően a változó klíma miatt egyre hektikusabban megjelenő és jelentős gazdálkodói károkat okozni képes víz alatti oxigénhiányos folyamatokat képes figyelni, negatív hatású trendek és értékek esetén pedig jelezni vagy akár beavatkozást indíttatni.

A PMU és az SMU jellemzően vízi körülmények között végzi a méréseket, monitorozva az oldott oxigén, pH, és konduktivitás mellett a víz számos egyéb biológiai, kémiai és fizikai paraméterét. Sőt, észleli a vízszint változásait is. A PMU bója ezeken felül a felszínen is végez monitorozást, például mér levegő hőmérsékletet, páratartalmat, légnyomás, fotoszintetikus besugárzás és még sok mást, mely által segíti a felszíni és víz alatti folyamatok közötti összefüggések feltárhatóságát is.

A nagyobb tavainkon is használják már ezt a rendszert?  

A Velencei-tavon július óta kint van egy egységünk, egy nagy PMU-bójánk, amely a víz oxigéntartalmát, PH-ját és hőmérsékletét monitorozza folyamatosan a nap 24 órájában a teljes vízoszlopban. Az adatok alapján a szakemberek prognosztizálni tudják, mikor milyen történések várhatók.

Mivel a nagyon sok mért adat grafikonokon kiválóan összevethető, nagyszerűen látszik, hogy egy bizonyos paraméter megváltozása hogyan befolyásolja a víz oxigénszintjét.

Az oxigénszint-csökkenést nem mutatja egyébként is a halpusztulás?  

A halpusztulás valójában nem indikátora, hanem az elkerülendő gazdasági és erkölcsi kárt jelentő, legvégső okozata a víz oxigénhiányos állapotának.
Mondhatni ez a fázis már nem a csökkenést jelzi, hanem az élet fennmaradáshoz szükséges oldott oxigén eltűnését. A cél az, hogy megelőzhető legyen, hogy az oxigénhiányos állapot a végső fázisába, a halpusztulásba torkoljon.

Nagyon sokan csak a halpusztulásból következtetnek az oxigénszint csökkenésére, azonban a hal nem buta, feljebb úszik, ha alul kevesebb lesz az oxigén. Ezzel szemben egy csiga, egy puhatestű már nem megy feljebb. Ha lent elfogy a levegő, ott ezek az állatok kipusztulnak, és a rothadásuk nagyon hamar nagyon komoly halpusztulást idézhet elő.

Ezzel a szerkezettel akkor meg is lehet előzni ezeket a káros természeti eseményeket?

Igen, ez pontosan egy ilyen célú előrejelző rendszer. Illetve a kicsi FMU-n keresztül be is lehet avatkozni, például ki lehet nyitni egy zsilipet, vagy el lehet indítani a szellőztetést, levegőztetést.

Használják már ezt a berendezést a természetvédelemben is?

Igen, van egy fix mérőpontunk a vízben a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban, ahol a tavalyi év hala, a lápi póc is megtalálható. A mi rendszerünk „védi”, vagyis ez figyel a vízügyi paraméterekre.

Kiemelt kép: walise.com

search icon