Az elmĂşlt idĹ‘szakban nagy vitát, sĹ‘t pártpolitikai szĂnezetet is kapott a mĂ©hlegelĹ‘k kĂ©rdĂ©s, amivel mi is foglalkoztunk már. Az folyamatos tápanyag utánpĂłtlást Ă©s öntözĂ©st igĂ©nylĹ‘, ám ökolĂłgiai szempontbĂłl szinte teljesen Ă©rtĂ©ktelen fĂĽves terĂĽleteket helyettesĂtĹ‘ termĂ©szetes gyepekkel vĂ©gzett kĂsĂ©rletezgetĂ©s azonban nem Ăşj keletű dolog itthon sem.
VeszprĂ©mben az elmĂşlt 5 Ă©vben Ă©s jelenleg is 8 helyszĂnen zajlik a közparkok termĂ©szetközeli gyepesĂtĂ©sĂ©nek tudományos vizsgálata, melyrĹ‘l KlĂmaadaptĂv gyepgazdálkodás a városban cĂmmel egy neves tájĂ©pĂtĂ©szek Ă©s biolĂłgusok által jegyzett kiadvány is megjelent idĂ©n.
EbbĹ‘l többek között kiderĂĽl, hogy városi gyep a pázsithoz kĂ©pest jĂłval alacsonyabb fenntartásigĂ©nyű, sokfĂ©le növĂ©ny- Ă©s állatfaj egyĂĽttes jelenlĂ©te miatt pedig ellenállĂłbb a kedvezĹ‘tlen környezeti hatásokkal szemben, mint a fűszĹ‘nyeg. Ahogy viszont a qubit rĂ©szletes cikke felhĂvja rá a figyelmet, a kertĂ©szetekben „vadvirágos rĂ©t” nĂ©ven kaphatĂł import magkeverĂ©k alkalmazása nem elfogadhatĂł.
Mint Ărják, a közhiedelemmel ellentĂ©tben termĂ©szetközeli városi rĂ©tek nagyon is igĂ©nylik a szakszerű törĹ‘dĂ©st, csupán másfajtát mint a pázsit. Az ilyen terĂĽleteket fűnyĂrás helyett kaszálják, a beavatkozások számát pedig egyfelĹ‘l csökkentik, másfelĹ‘l a terĂĽleten Ă©lĹ‘ növĂ©nyek aktuális állapotát figyelembe vĂ©ve idĹ‘zĂtik. Ráadásul a művelet nem mindenhol ugyanakkor, hanem tĂ©rben Ă©s idĹ‘ben is eltolva vĂ©gzik, amivel mind a növĂ©nyek, mint az ott Ă©lĹ‘ rovarok Ă©s ezen keresztĂĽl a madarak szĂĽksĂ©gleteit biztosĂtják.
Ezzel a gyakorlattal legalább egy nagyságrenddel nagyobb biodiverzitás Ă©rhetĹ‘ el egyes terĂĽleteken az 2–3 fűfĂ©lĂ©bĹ‘l állĂł gyepekhez kĂ©pest. Fontos azonban megjegyezni, hogy a városi zöldfelĂĽletek nem csak mint Ă©lĹ‘helyek, hanem mint rekreáciĂłs terĂĽletek is fontosak, Ăgy igenis van helye az utĂłbbinak is, ahol a városlakĂłk piknikezhetnek, játszhatnak, pihenhetnek.
A cikk ezeken tĂşl beszámol mĂ©g a termĂ©szetközeli gyepgazdálkodásnak a mezĹ‘gazdaságban alkalmazhatĂł Ă©s alkalmazandĂł megoldásairĂłl, Ă©s felhĂvja a figyelmet arra is, hogy napjainkban a nagyipari mezĹ‘gazdaság világszerte Ăłriási biodiverzitás-sivatagokat hozott lĂ©tre a mezĹ‘gazdasági terĂĽleteken. Pedig a korábbi gyakorlatok Ă©s a friss kutatási eredmĂ©nyek felhasználásával sokkal termĂ©szetközelibb hely válhatna a mezĹ‘gazdasági tájakbĂłl is, ahol az Ă©lĹ‘világ is Ăşj esĂ©lyt kaphatna.