
A Zoo Debrecen a magyar állatkertek közül elsőként és egyedüliként képviselheti Magyarországot egy Európai Unió által finanszírozott természetvédelmi LIFE projektben.
Nagy Gergely Sándor, a debreceni intézmény vezetője közleményében jelezte: a Zoo Life Pollinators elnevezésű, három évig tartó nemzetközi program célja, hogy megállítsa a beporzó rovarok – köztük a vadméhek, a lepkék és a zengőlegyek – állománycsökkenését, és elősegítse természetes élőhelyeik helyreállítását városi és városkörnyéki zöldterületeken, különös tekintettel az állatkertek parkjaira.
Nagy Gergely Sándor tájékoztatása szerint a 4 millió euró összköltségvetésű projektben 15 partnerszervezet működik együtt, köztük 8 állatkert, 2 egyetem, valamint alapítványok, kisvállalkozások és környezetvédelmi tanácsadó irodák. A projekt vezetését a torinói Fondazione Zoom és a Zoom In Progress végzi, a kutatási háttér biztosításáért a Torinói Egyetem, valamint a Zágrábi Egyetem Agrártudományi Kara felel.
A közép- és észak-európai résztvevők – így a koppenhágai állatkert, Göteborg városa, a Nordens Ark, illetve a zágrábi, a brassói és a tenerifei állatkertek – elsősorban élőhely-rekonstrukciós munkát, környezeti nevelést, valamint közönségkapcsolati és szemléletformáló tevékenységeket vállaltak, akárcsak a skót királyi állatkert és a lepkeszakköröket tömörítő olasz partnerszervezet – tette hozzá, megjegyezve azt is, hogy a konzorcium tudományos hitelességét az Európai Pillangóvédelmi Partnerség garantálja, míg a digitális menedzsmentért az olasz Smart Revolution cég felel.
A pályázat hivatalos jóváhagyása májusban megtörtént, így a szakmai megvalósítás 2025 őszén elindulhat. A Zoo Debrecen a program során 175 ezer euró uniós támogatás felhasználásával valósíthat meg természetvédelmi és szemléletformáló fejlesztéseket.
A támogatás a zöldinfrastruktúra bővítését – például zöldtetők, iskolakertek és virágos rétek létrehozását –, valamint új ismeretterjesztő táblák, pollinátor-tenyészetek és oktatási programok kialakítását, valamint a szakmai munkatársak bérköltségét is tartalmazza. A projekt jól illeszkedik a Debreceni Egyetemmel közösen zajló beporzókutatási tevékenységhez, amely így európai kontextusban is tovább bővülhet.
(MTI)
Fotó: Canva