Miért lett sok ismert ember jóval környezettudatosabb a járvány kitörése óta? Mennyit számít, milyen példákat látunk magunk előtt a közösségi médiában – és miért fontos, hogy az influenszerek ne egy illúziót mutassanak, hanem a sikerek mellett a kudarcaikat is a világ elé tárják?
Hogyan lehet jól mérlegelni, ha a környezetvédelem és a mentális egészségünk van a mérleg egyik, illetve másik serpenyőjében? Mit jelent, hogy „az vagy, amit megeszel”, és miért vált ki elképesztő agressziót sokakból, ha például húsmentes étkezésről vagy hulladékmentes életről beszélget(ne) valaki? – többek között ezek a témák kerültek elő a wmn.hu portál Popfilter nevű podcast-sorozatában a házigazda, Csepelyi Adrienn újságíró két vendégével, Ónodi Eszter színművésszel és Szabó Anna Eszter íróval, főállású édesanyával.
A beszélgetésből megtudjuk többek közt, hogy Szabó Anna Esztert pont egy olyan periódusban érte a vírus, amikor a környezettudatossággal kapcsolatos szokásait elkezdte felülvizsgálni.
„A szemét csak a tünete egy óriási, halálos betegségnek” – mesélte el annak kapcsán, hogy a környezetvédelmi kérdéseket vizsgálva nagyon hamar súlyos társadalmi problémák szövevényes hálójában találta magát.
Ónodi Eszter önvizsgáló ember, és a járvány kitörése óta sokat gondolkodott a szakmája fontosságán is: „Azt éreztem, van egy olyan hivatásom, ami totál felesleges tud lenni” – mondta el a műsorban. Aztán arra jutott, hogy az ismertségét kötelessége olyasmire felhasználni, amivel jobbíthatja a helyzetünket, és fontos ügyekre hívja fel a figyelmet.
A beszélgetés során mindkét vendég egyetértett abban, minden generáció igyekezett a legjobb tudása és lehetőségei szerinti életet biztosítani a gyerekei számára, emiatt igazságtalan egy adott generációt okolni.
Ezért fontos, hogy ne kudarcként éljük meg, hogy nem tudunk egyszerre mindent megoldani, megváltoztatni, hanem az erőfeszítéseinket (egy műanyagmentes bevásárlás, kenyérsütés stb.) sikerélményként könyveljük el.
Szabó Anna Eszter a beszélgetés egy pontján elmondta: legnagyobb vitát kiváltó cikke arról szólt, hogy felhagyott a samponhasználattal. Az emberek kiforgatták ezt: azt írták, biztosan igénytelen és büdös, miközben csak arról volt szó, hogy a mesterséges összetevőket természetes anyagokra cserélte. Szerinte ez egy nagyon jó önismereti feladat is egyben, tisztába kerülünk azzal, hogyan nézünk ki például kemikáliák használata nélkül. Ugyanakkor ő például szereti festeni a haját, és sokakból ez is ellenérzéseket vált ki.
Természetesen a klímaváltozás volt a társalgás egyik vezérfonala.
„Nem is gondoltunk arra, hogy itt ekkora a baj – mondta Ónodi Eszter ezzel kapcsolatban. – De el kell fogadnunk, hogy igen, lehet, hogy mi így csináltuk húsz-negyven-ötven évig az életünket, de meg kell magunkat győznünk, hogy lehet máshogy is, és ettől nem leszünk kevesebbek.”
Ha kedvet kaptál hozzá, a teljes beszélgetést itt hallgathatod meg.
(Forrás: wmn.hu – Kép: pexels.com)