A Turkui Egyetem frissen publikált tanulmányában összegezte azt a nemzetközi együttműködésben lezajlott kutatást, mely során 39 ország 97 vízimadárfaját vizsgálták az elmúlt negyed században.
A klímaváltozás hatására, számos faj egyre északabbra húzódik, egyes fajok elterjedésének határait azonban, lokális szinten, az élőhely pusztítás és az emberi tevékenység is befolyásolják.
A kutatók azt vizsgálták, milyen szerepük van a védett területeknek a telelő vízimadarak élőhelyének változásában. Ennek során bizonyítékokat találtak arra, hogy a telelő vízimadarak 40%-kal gyorsabban húzódnak északara, mint a védett területeken kívül.
A védett területeken az egyes fajok állományai átlagosan, nagyjából 90 km-rel északabbra találhatók, mint 25 évvel ezelőtt.
Elie Gaget, az egyetem kutatója.
A védett területek ráadásul nem csupán a vízimadarak észak felé települését segítik, de az egyes fajok elterjedésének déli határainak őrzésében is jelentős szerepük van, így növelik az egyes állományok teljes előfordulási zónáját.
Különösen hatékony a klímaváltozáshoz történő adaptáció támogatása, ha nem csak egy önálló terület áll védelem alatt, hanem védett területek sűrű hálózata veszi körül az egyes állományokat.
A kutatás eredményei rámutatnak arra, hogy a védett területek hagyományos feladataik (élőhely megtartás, természeti erőforrások védelme) mellett, a klímaváltozás romboló hatásait is képesek enyhíteni.
Forrás: sciencedaily.com