
Az idei szezon az elmúlt 2–3 évtized legrosszabb akácméztermését hozta. Ezért a jó minőségű hazai akácmézet érdemes mielőbb beszerezni.
Az okok összetettek: a tömeges tĂ©li mĂ©hcsaládvesztesĂ©g, az akácvirágzást megelĹ‘zĹ‘ sĂşlyos fagyok, illetve a virágzás során tapasztalt kedvezĹ‘tlen idĹ‘járás egyaránt hozzájárult a kiábrándĂtĂł eredmĂ©nyekhez – nyilatkozta az Agroinform.hu-nak Bross PĂ©ter, az Országos Magyar MĂ©hĂ©szeti EgyesĂĽlet (OMME) elnöke.
A hazai mĂ©hĂ©szek a szokásos mintegy 1,2 milliĂł helyett csupán mindössze 600–700 ezer mĂ©hcsaláddal tudtak nekifutni az idei szezonnak. A jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kű állománypusztulás okát a szakemberek elsĹ‘sorban a mĂ©heket támadĂł varroa atka elleni hatĂłanyagokkal szembeni rezisztencia erĹ‘södĂ©sĂ©ben látják. A megĹ‘rzött állomány jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t a gazdák kĂ©nyszerűen nem mĂ©zhordásra, hanem szaporĂtásra használták: ha azonban egy-egy mĂ©hcsaládot kĂ©t-háromfelĂ© osztanak, ezek már nem tudnak megfelelĹ‘en termelni.
Az április elsĹ‘ felĂ©ben pusztĂtĂł komoly fagyok nagy károkat okoztak a rĂĽgyezĹ‘ akácosokban: a mintegy 500 ezer hektárnyi hazai akácerdĹ‘ több mint fele elfagyott, fĹ‘kĂ©nt a közĂ©phegysĂ©gekben lĂ©vĹ‘ völgyekben Ă©s a sĂk vidĂ©keken.
A harmadik és talán legkritikusabb tényező az volt, hogy a virágzás idején szinte végig hideg és esős idő uralkodott. A nappali maximumok alig érték el a 15 °C-ot, éjszaka pedig akár 1–2 °C-ra is lehűlt a levegő. Ebben a hidegben a növények nem termelnek nektárt, hiába repülnek a méhek. Emiatt az ország méhészeinek fele május végéig még semmilyen mézet nem tudott pergetni, sem akácot, sem más virágmézet.
A kevĂ©s akácmĂ©z, ami egyáltalán megtermelĹ‘dött, fĹ‘kĂ©nt Nyugat-Magyarországon, GyĹ‘r-Moson-Sopron, Vas, Zala Ă©s Nyugat-Somogy vármegyĂ©kben találhatĂł. Az ország keleti, közĂ©psĹ‘ Ă©s dĂ©li rĂ©giĂłiban, pĂ©ldául a NyĂrsĂ©gben vagy Bács-Kiskun vármegyĂ©ben szinte teljes volt a kudarc.
„A hiány miatt biztosra vehető a termelői árak emelkedése, aki pedig jó minőségű magyar akácmézet szeretne, ezt érdemes már most beszereznie, mert olyan kevés termett, hogy félő, később már nem jut hozzá. A bolti árak ugyan inkább stagnálnak, mivel ezek két éve sem követték a felvásárlási árak beszakadását, ám ez nem meghatározó tényező: az akácméz 90 százalékát ma már közvetlenül a termelőktől vásárolják, a bolti forgalom elenyésző” – tette hozzá Bross Péter.
Két hét múlva várható a napraforgó virágzása, amely melegebb időt igényel, de elengedhetetlen hozzá a csapadék is. Bross Péter szerint a méhészeknek idén ez a reménye maradt csupán: amennyiben ez is kudarcba fullad, a méhészágazat óhatatlanul tovább halmozza az elmúlt években már alaposan felgyűlt veszteségeit.
FotĂł: Canva