Az energia hosszabb távĂş tárolására jelenleg csak nĂ©hány technolĂłgia kĂ©pes, márpedig enĂ©lkĂĽl az energiaátmenet is nehezen kĂ©pzelhetĹ‘ el. A kevĂ©s közĂĽl az egyik ilyen megoldást a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolás jelentheti.
Az energiatárolásrĂłl a legtöbb embernek az akkumulátorok jutnak eszĂ©be, ezek azonban technolĂłgiátĂłl fĂĽggĹ‘en csak Ăłrákra vagy – többnyire jelentĹ‘s vesztesĂ©g mellett – napokra kĂ©pesek elraktározni az energiát. A ma legelterjedtebb lĂtiumion-akkumulátorok Ă©s a kĂĽlönfĂ©le egyĂ©b Ăşj akkumulátoros technolĂłgiák kĂĽlönbözĹ‘ jellemzĹ‘kkel rendelkeznek energiasűrűsĂ©g, hatĂ©konyság / tárolási kapacitás, tĹ‘keköltsĂ©g, lehetsĂ©ges tárolási idĹ‘tartam, tartĂłsság vagy Ă©ppen a nyersanyagok hosszĂş távĂş elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©nek kilátásai alapján, azonban közös bennĂĽk, hogy hosszabb távon nem jelentenek megoldást az energiatárolásra.
Az akkumulátorok már mai fejlettsĂ©gi szintjĂĽk mellett is jĂłl használhatĂłk mobiltelefonokban, elektromos autĂłkban, háztartási napelemes rendszerek mellĂ© telepĂtve vagy az elektromos hálĂłzat kiegyensĂşlyozására, azonban tökĂ©letesen kielĂ©gĂtĹ‘ megoldást lĂ©nyegĂ©ben egyik felhasználási terĂĽleten sem nyĂşjtanak, Ăgy Ă©rthetĹ‘ mĂłdon ezek fejlesztĂ©se is folytatĂłdik.
Erősödik a kereslet a hosszú távú energiatárolásra
Bár akad olyan tanulmány is, amely szerint a megújulóenergia-termelő és a rövid távú akkumulátoros energiatároló kapacitás túltervezése mellett gyakorlatilag nincs szükség hosszú távú tárolásra az energiaátmenethez, az általános álláspont szerint ez fontos szerepet játszhat az energiarendszer dekarbonizálásában (lásd Dunkelflaute), és az időjárásfüggő megújuló energiaforrások terjedésével párhuzamosan erősödik is az érdeklődés a hosszabb távú energiatárolás iránt.
A kereslet hatására az egy napnál hosszabb energiatárolásra megoldást kĂnálĂł technolĂłgiák száma növekszik, de az Ă©rettnek nevezhetĹ‘ technolĂłgiákat ma mĂ©g egy kezĂĽnkön meg tudjuk számolni. A ma legelterjedtebb hosszĂş távĂş energiatárolási megoldást a szivattyĂşs–tározĂłs vĂzerĹ‘művek jelentik, amelyek a számos egyĂ©b változatban lĂ©tezĹ‘ gravitáciĂłs energiatárolás egy fajtáját kĂ©pviselik. A klĂmaváltozás, mindenekelĹ‘tt a csapadĂ©kmintázatok mĂłdosulása ugyanakkor a vĂzerĹ‘művek elĂ© is Ăşj kihĂvásokat állĂtott.
További hosszĂş távĂş energiatárolási lehetĹ‘sĂ©get hordoznak magukban a jövĹ‘ remĂ©lhetĹ‘leg klĂmasemleges gazdaságának megvalĂłsĂtásához kritikus fontosságĂşnak tartott tiszta hidrogĂ©n, a tárolĂł közegkĂ©nt vizet, olvadt sĂłt, de akár vulkáni kĹ‘zetet, ásványokat, kerámiát vagy betont használĂł hĹ‘energia-tárolási technolĂłgiák (a tárolt hĹ‘energiábĂłl kĂ©sĹ‘bb akár villamos energia is termelhetĹ‘), de az akkumulátorok között ilyen lehetĹ‘sĂ©get kĂnál pĂ©ldául a vanádium redox folyadĂ©káramos technolĂłgia is.
Alacsonyabb a hatékonyság, de olcsóbb és tartósabb
MĂg a legtöbb hosszĂş távĂş energiatárolási technolĂłgia fejlesztĂ©se mĂ©g korai fázisban van, illetve drága, egyesek már jelenleg is olcsĂłbb megoldást biztosĂtanak a nyolc Ăłrát meghaladĂł idĹ‘tartamĂş tárolásra, mint a lĂtiumion-akkumulátorok. Ebbe a körbe tartoznak a hĹ‘energia-tárolĂłk mellett a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂłk is, amelyek már a nĂ©gy Ăłrás, tehát rövidebb távĂş tárolási cĂ©lra is alacsonyabb beruházási költsĂ©g mellett valĂłsĂthatĂłk meg, mint a lĂtiumion-akkumulátorok.
A már Ă©rett technolĂłgiának számĂtĂł Ă©s kereskedelmi piaccal rendelkezĹ‘ sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂł rendszerek nem tekinthetnek vissza hosszĂş mĂşltra, noha az Ă©let más terĂĽletein már hosszabb ideje alkalmaznak ezen elv alapján működĹ‘ megoldásokat (pĂ©ldául lĂ©gpuskáknál). A világon legrĂ©gebb Ăłta működĹ‘ sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂł ĂĽzem a nĂ©metországi Huntorfban találhatĂł. 1978-ban állt ĂĽzembe.
Más mechanikus rendszerekhez hasonlĂłan a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolási rendszerek hatĂ©konysága ugyan alacsonyabb, mint a lĂtiumion-akkumulátorokĂ© (60–65% vs 80%), azonban tartĂłsabbak, Ă©s 30 Ă©ves vagy akár ennĂ©l is hosszabb hasznos Ă©lettartammal is lehet számolni esetĂĽkben.
A rendszer Ăşgy működik, hogy a pĂ©ldául szĂ©l- vagy naperĹ‘művek által megtermelt, az aktuális fogyasztási igĂ©nyt meghaladĂł többlet villamos energiával ĂĽzemeltetett kompresszorokkal a megfelelĹ‘ ĂĽregbe vagy tartályba pumpálják a sűrĂtett levegĹ‘t, ahol ez nagy nyomáson tárolhatĂł. A technolĂłgia a legtöbb esetben föld alatti barlangokat, bányaĂĽregeket, egyĂ©b lĂ©gmentessĂ© tett geolĂłgiai kĂ©pzĹ‘dmĂ©nyeket vagy nagy mĂ©retű, merev tartályokat használ a sűrĂtett levegĹ‘ tárolására. Innen szĂĽksĂ©g esetĂ©n lĂ©nyegĂ©ben bármikor kinyerhetĹ‘ az energia: a sűrĂtett levegĹ‘t egy turbinán keresztĂĽl engedve Ă©s ismĂ©t elektromosságot termelve.
InnováciĂłk kezelik a kihĂvásokat
A költsĂ©gek innovatĂv megoldásokkal tovább mĂ©rsĂ©kelhetĹ‘k, pĂ©ldául ha a tároláshoz szĂĽksĂ©ges magas nyomásĂş körĂĽlmĂ©nyeket a tartályok mĂ©lytengeri közegben valĂł elhelyezĂ©sĂ©vel, a rá nehezedĹ‘ vĂzoszlop tömegĂ©nek felhasználásával biztosĂtják.
A fejlesztĂ©sekkel az energiatárolás idĹ‘távja is fokozhatĂł. KĂ©t Hollandiában Ă©s NĂ©metországban folyĂł, sĂłbarlangokra telepĂĽlĹ‘ barnamezĹ‘s beruházás esetĂ©ben pĂ©ldául 84 Ăłrás energiatárolási idĹ‘tartammal számolnak, mĂ©ghozzá jelentĹ‘s, 26 gigawattĂłrás (GWh) kapacitás (eltárolhatĂł energiamennyisĂ©g) Ă©s 320 megawattos (MW) teljesĂtmĂ©ny mellett.
Az ilyen nagy mĂ©retű projektekhez szĂĽksĂ©ges technolĂłgiai komponenseket Ă©s egyedi rendszereket hosszĂş Ă©vtizedek Ăłta alkalmazzák az iparban, ugyanakkor a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂłk csak az utĂłbbi Ă©vekben kezdtek nagyobb számban kereskedelmi forgalomba kerĂĽlni, mivel a jĂłl szabályozhatĂł fosszilis forrásokra támaszkodĂł energiarendszerben általában az energiatárolásra jĂłval kisebb szĂĽksĂ©g volt.
A technolĂłgia alkalmazását bizonyos műszaki kihĂvások is nehezĂtik. A megfelelĹ‘ geolĂłgiai adottságok meglĂ©tĂ©nek feltĂ©tele mellett ilyen tĂ©nyezĹ‘ pĂ©ldául az is, hogy mĂg a levegĹ‘ a sűrĂtĂ©s közben felmelegszik, addig kitágulása során lehűl, az áramtermelĹ‘ turbinák hideg levegĹ‘vel valĂł meghajtása pedig kevĂ©sbĂ© hatĂ©kony. EzĂ©rt a sűrĂtett levegĹ‘t felhasználása elĹ‘tt gyakran földgázzal melegĂtik, ami többlet energiafelhasználást Ă©s szĂ©n-dioxid-kibocsátást eredmĂ©nyez.
Ma azonban már lĂ©tezik olyan technolĂłgia, amely a levegĹ‘ összenyomásakor keletkezĹ‘ hĹ‘t felfogja Ă©s szintĂ©n eltárolja, majd a levegĹ‘ felmelegĂtĂ©sĂ©re használja fel, amikor az kitágulva a turbinába áramlik. A várakozások szerint a jövĹ‘ a hĹ‘tárolást a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolással kombinálĂł rendszerekĂ©.
KĂna ebben is Ă©len jár, de a világ többi rĂ©sze sem áll rosszul
A karbonsemleges energiagazdaság kiĂ©pĂtĂ©sĂ©hez nĂ©lkĂĽlözhetetlen más technolĂłgiákhoz hasonlĂłan a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolás terĂĽletĂ©n is KĂna rendelkezik a legköltsĂ©ghatĂ©konyabb megoldásokkal, Ăgy KĂnán kĂvĂĽl az átlagos beruházási költsĂ©g 68%-kal magasabb. A drasztikus kĂĽlönbsĂ©g fĹ‘ oka nagyrĂ©szt ezen a terĂĽleten is az, hogy KĂna sokkal nagyobb mĂ©rtĂ©kben alkalmazza a technolĂłgiát, mint a világ többi rĂ©sze, a kedvezĹ‘ szakpolitikai szabályozási környezet támogatĂł hatásának köszönhetĹ‘en is.
ĂŤgy mĂg más országok nemritkán mĂ©g a kereskedelmi forgalomba hozatal korai szakaszában járnak, KĂna már gigawattĂłra nagyságrendben fejleszt ilyen projekteket is, Ă©s a világ jelenlegi legnagyobb ilyen ĂĽzeme is az ázsiai országban találhatĂł. KĂna az innováciĂłt sem hanyagolja el. A beszámolĂłk szerint sikeresen kĂsĂ©rletezik pĂ©ldául a sűrĂtett levegĹ‘s Ă©s a szivattyĂşs–vĂztározĂłs energiatárolás kombinálásával is.
Mindennek ellenĂ©re azonban a világ többi rĂ©sze ezen a terĂĽleten egyelĹ‘re nem kerĂĽlt nagy hátrányba KĂnával szemben. A versenykĂ©pessĂ©g szempontjábĂłl kedvezĹ‘, hogy KĂnához kĂ©pest szĂ©lesebb, változatosabb technolĂłgiai skálán zajlanak a fejlesztĂ©sek, Ă©s telepĂtĂ©sek is folynak NĂ©metországtĂłl Ausztráliáig.
A technolĂłgia fejlesztĂ©se terĂĽletĂ©n megfigyelhetĹ‘ kedvezĹ‘ folyamatok alapján a várakozások szerint a sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂł rendszerek a megfelelĹ‘ alkalmazási terĂĽleteken olcsĂłbb alternatĂvakĂ©nt akár az elektrokĂ©miai mĂłdszerrel energiát tárolĂł akkumulátorok helyĂ©be is lĂ©phetnek. És bár ez jelenleg elsĹ‘sorban nagyobb lĂ©ptĂ©kű projektek esetĂ©ben kĂ©pzelhetĹ‘ el, nem kizárt, hogy a jövĹ‘ben akár a technolĂłgia háztartási cĂ©lĂş alkalmazása is megvalĂłsulhat. Lengyel kutatĂłk ugyanis mikromĂ©retű sűrĂtett levegĹ‘s energiatárolĂł rendszert fejlesztettek ki, amely olyan lakĂł- Ă©s ipari Ă©pĂĽletekben használhatĂł, ahol alacsony hĹ‘mĂ©rsĂ©kletű hulladĂ©khĹ‘ áll rendelkezĂ©sre.
Kiemelt kép: canva