Alig maradt érintetlen ökoszisztéma a Földön

Alig maradt érintetlen ökoszisztéma a Földön
Alig maradt érintetlen ökoszisztéma a Földön

Egy friss kutatás szerint a világ szárazföldi ökoszisztémáinak csupán 3 százaléka maradt érintetlen, ennek zöme a legtávolabbi erdős területeken található.

A vadonnak az emberi tevékenységtől eddig megmenekült töredékei főként az Amazonas és a Kongó vidékén, Kelet-Szibéria és Észak-Kanada erdőiben és tundráin, illetve a Szahara egyes részein maradtak fenn, összességében sokkal kisebb területen, mint ezt korábban gondolták.

Eddig elsősorban műholdas felvételekre támaszkodó elemzések születtek, melyek szerint a Föld felszínének 20–40%-át csak kis mértékben érintette emberi beavatkozás, így ezek a területek lényegében érintetlennek mondhatók.

A Frontiers in Forests and Global Change című tudományos lapban megjelent új kutatás viszont arról számol be, hogy az erdő, a szavanna és a tundra a magasból ugyan érintetlennek tűnhet, a talaj szintjén azonban létfontosságú fajok hiányoznak.

Ilyenek például a korábban Afrika nagy részén elterjedtnek számító elefántok, amelyek ürülékükkel terjesztik a magokat, miközben fontos tisztásokat hoznak létre az erdőkben. Vagy ilyenek az északi régiókban élő farkasok is, amelyek kordában tartják a szarvasok és a jávorszarvasok populációját.

A tudósok javaslatai szerint kis számban vissza kellene telepíteni a létfontosságú állatfajokat a sérült régiókba. Ezzel a lépéssel akár a világ szárazföldi területeinek 20 százalékán helyre lehetne állítani az ökológiai érintetlenség állapotát.

E kutatás ismét rámutatott arra, hogy mekkora problémát jelent a biodiverzitás globális válsága, amelyet egyes tudósok a Föld hatodik tömeges fajkihalásának tartanak, és amelynek súlyos következményei lesznek az élelem- és tisztavíz-ellátottságra.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI)

search icon