Április eleje óta ezrek kerültek kórházba a mindent ellepő, sűrű por miatt, mely narancssárga színbe burkolja az égboltot. Irakban és Szíriában halálos áldozatok is voltak. A térségben a porviharok egyre gyakoribbá válnak, következményeik pedig globálisan is érzékelhetőek lehetnek.
Ahogy a Guardian cikke írja, a homok- és porviharok a legsúlyosabb természeti veszélyt jelentő légköri jelenségek közé sorolhatók a száraz régiókban, mégis igencsak alulértékelik őket. A Közel-Keleten viszonylag gyakorinak számítanak, jellemzően késő tavasszal és nyáron, de a szakértők szerint az idei év különösen súlyos volt eddig. A szokásosnál jóval korábban jöttek, és sokkal nagyobb területen terjedtek el a viharok.
Irakban például több tartományban is bezárták az iskolákat és a hivatalokat és szükségállapotot hirdettek, Szíriában készültségbe helyezték a kórházakat míg az Öböl-menti országokban időszakosan leállították a légiközlekedést és porvihar-riasztást adtak ki.
A porviharok forrását jellemzően olyan területek adják, ahol szegényes a növényzet és nagy a szárazság, hiszen így a szél akadálytalanul képes magával sodorni a port. A közel-keleti térségben jellemzően Irak északi része a kiindulópont, a Tigris és az Eufrátesz folyók közötti homokos talajú terület, ahonnan a sámál nevű, erős északnyugati szél viszi magával a port. A porszemcsék akár több ezer kilométert is képesek utazni, így lehetséges, hogy egészen az Arab-félsziget déli csücskéig lehúzódnak a viharok.
A problémának leginkább kitett térség Észak-Irak, ahol március óta minden héten volt homokvihar. A helyi környezetvédelmi minisztérium egyik munkatársa szerint az ország évente átlagosan 272 porviharral néz szembe, az előrejelzések szerint pedig ez 2050-re évi 300 poros napra fog nőni, és mint mondja, a növekedés fő tényezője az éghajlatváltozás.
A porviharok következményei sokszor könyörtelenek. Mint írják, a hatások a légzőszervi megbetegedésektől kezdve a terméshozamok csökkenésén át az ingatlanok értékének csökkenéséig és a külföldi munkavállalók elvándorlásáig terjednek. Az ENSZ szerint a porviharok évente 13 milliárd dollár kárt okoznak a régió gazdaságának. (Guardian)