Sérülékennyé teszi a gazdaságot a klímaváltozás Észak-Afrikában és a Közel-Keleten
Sérülékennyé teszi a gazdaságot a klímaváltozás Észak-Afrikában és a Közel-Keleten

A közel-keleti és észak-afrikai régió stabilitását veszélyezteti a súlyos vízhiány, a mezőgazdasági terméshozam érdemi csökkenése, a part menti városok klímakockázatai, miközben a térség alig kap klímafinanszírozást.

A klímaváltozás hatásai nem egyformán sújtják a világ különböző szegleteit. A Világbank január végi tanulmánya szerint a MENA-régió (Közel-Kelet és Észak-Afrika) komoly környezeti kihívásokkal néz szembe, ami érdemben veszélyezteti e térség stabilitását és gazdasági fejlődését.  

A régió lakosságának ugyanis mintegy 60 százaléka él súlyosan vízhiányos területeken, és a helyzet tovább romolhat. A csapadékkal öntözött mezőgazdasági területeken a terméshozam akár 30 százalékkal kevesebb lehet, ami jelentősen csökkenti az élelmiszer-biztonságot, és növeli a régió importfüggőségét az alapvető élelmiszerekből is.  

Ráadásul a part menti városokat a hőmérséklet-ingadozások, például az erősödő hőhullámok és a tengerszint emelkedése is fenyegeti. Mindezek mellett a csökkenő vízellátás és a termőföldek minőségének romlása együttesen veszélyezteti a mezőgazdasági munkahelyeket és a vidék gazdaságát.

A fentiek közül sok tényező növeli az elvándorlás, a gazdasági veszteségek és az infrastrukturális károk kockázatát is. A fokozódó időjárási szélsőségek – például az egyre gyakoribb aszályok és árvizek – további nehézségeket okoznak a lakosság és a gazdaság számára már a következő öt évben is – állapítja meg a tanulmány.

A legfontosabb gazdasági és társadalmi problémák a következők:

  • A régió még mindig lemaradásban van a globális megújulóenergia-átállásban, annak ellenére, hogy a világ egyik legnagyobb napenergia-potenciáljával büszkélkedhet.
  • A megújuló energiákra való átállás regionális és nemi egyenlőtlenségeket gerjeszt a munkaerőpiacon.
  • Az igazi kihívások közé tartozik a kritikus mértékű vízhiány, amely 2030-ra a rendszerek összeomlásához vezethet, valamint a szélsőséges hőmérséklet-emelkedés, amely az Öböl-országokban elérheti a 60 °C-ot. 
  • Az egyes államok közötti erőforrás- és technológiai különbségek is lassítják az átállást.

A teljes elemzés a Makronóm oldalán olvasható.

Forrás: Makronóm

Kép: Canva 

search icon