Az afrikai Ă©ghajlati válságrĂłl szĂłlĂł tudĂłsĂtások hiánya egyre szembe tűnĹ‘bb. Az egĂ©sz világon az emberek tudják, mi törtĂ©nik máshol a világban: NĂ©metországban árvizek, Olaszországban a jĂ©gesĹ‘, KĂnában a homokvihar pusztĂt. Ezzel szemben Afrika kevĂ©s figyelmet kap a mĂ©diában. Az Ă©ghajlati válság mindannyiunk számára valĂłság, hiszen minden kontinenst Ă©rint.
Hetekbe vagy hĂłnapokba telhet, mire Afrika is rĂ©szesĂĽlhet ebbĹ‘l a figyelembĹ‘l. Ez aránytalanul nagy hatással van az ott Ă©lĹ‘kre, mert a reflektorfĂ©ny segĂt a világnak megismerni, hogy mivel nĂ©z szembe Afrika.
A klĂmaválság mindannyiunk számára valĂłság az országunkban, ez a folyamat nem csak az eurĂłpai katasztrĂłfákkal Ă©r vĂ©get
– mondja Vanessa Nakate ugandai aktivista.
Az elmĂşlt hĂłnapokban halálos erdĹ‘tĂĽzek pusztĂtottak AlgĂ©riában, váratlan áradások pusztĂtottak többek között Ugandában Ă©s NigĂ©riában. Eközben sĂşlyos aszályok pusztĂtottak Madagaszkár dĂ©li rĂ©szĂ©n, ami szĂ©les körű Ă©hĂnsĂ©ghez vezetett a szigetországban.
Bár nem vĂ©geztek vizsgálatokat ezen esemĂ©nyek konkrĂ©t kiváltĂł okairĂłl, az ENSZ Ă©ghajlatvĂ©delmi hatĂłságának nemrĂ©giben kĂ©szĂĽlt, mĂ©rföldkĹ‘nek számĂtĂł jelentĂ©se arra a következtetĂ©sre jutott, hogy az ember által okozott Ă©ghajlatváltozás már most is számos idĹ‘járási Ă©s Ă©ghajlati szĂ©lsĹ‘sĂ©gre van hatással a világ minden rĂ©giĂłjában.
Észak-Afrika egyes részei, köztük Algéria, az elmúlt hetekben szélsőséges hőségben állt. Augusztusban egy szélsőséges hőhullám söpört végig Észak-Afrikán és Dél-Európán. Algéria egyes részein 47 Celsius-fokos hőséget okozott a ritkán tapasztalt hőség.
A hĹ‘sĂ©g felszĂtotta a pusztĂtĂł erdĹ‘tĂĽzek lángjait AlgĂ©ria Ă©szaki rĂ©szĂ©n. A lángok legalább 90 embert öltek meg, köztĂĽk 33 katonatisztet, akik korlátozott eszközökkel kĂĽzdöttek a tĂĽzek eloltásáért. Az elsĹ‘ jelentĂ©sek szerint az idei tĂĽzek nagyobb kárt okoztak az algĂ©riai erdĹ‘kben, mint a 2008 Ă©s 2020 közötti összes tűzvĂ©sz egyĂĽttvĂ©ve. Az esemĂ©ny sĂşlyossága ellenĂ©re nem kĂ©szĂĽlt hivatalos Ă©rtĂ©kelĂ©s arrĂłl, hogy az Ă©ghajlati válság milyen szerepet játszott az aszályos körĂĽlmĂ©nyek kialakulásában.
Nagy általánosságban az elmondhatĂł, hogy az Ă©ghajlatváltozás hatása az aszályos Ă©s árvizes esemĂ©nyek esetĂ©ben mindig kevĂ©sbĂ© lesz hangsĂşlyos, mint a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges hĹ‘mĂ©rsĂ©kleti viszonyok megfelelĹ‘ változásai esetĂ©ben. A közelmĂşltbeli kelet-afrikai aszályok elemzĂ©sei azt mutatták, hogy az Ă©ghajlatváltozás nem játszott nagy szerepet, mĂg a 2015-17-es fokvárosi aszály valĂłszĂnűsĂ©gĂ©t az Ă©ghajlatváltozás sĂşlyosbĂtotta. A környezetszennyezĂ©ssel Ă©s tĂşlott kibocsátással egyĂĽtt fokozĂłdnak az ilyen, eddig kevĂ©sbĂ© megszokott termĂ©szeti jelensĂ©gek elĹ‘fordulása is. Ez a folyamat, ha nem cselekszĂĽnk, további károkat fog okozni a bolygĂłnkon.
(forrás: www.independent.co.uk)