Aranyhalak pusztítják az édesvizek élővilágát Amerikában

Aranyhalak pusztítják az édesvizek élővilágát Amerikában
Aranyhalak pusztítják az édesvizek élővilágát Amerikában

A házi akváriumokból szabadon engedett és a természetben hatalmasra nőtt aranyhalak jelentenek fenyegetést a minnesotai tavak élővilágára és vízminőségére.

A problémát az jelenti, hogy a szabadon engedett példányok nagyobbra nőnek, mint azt az emberek gondolnák, és hozzájárulnak a vízminőség romlásához, mert felkavarják az üledéket és kitépik a növényeket.

Kérünk mindenkit, hogy ne engedje szabadon az aranyhalait a helyi tavakban és folyókban!

–szólította fel a burnsville-i városvezetés a helyieket egy Twitter-bejegyzésben.

A szomszédos Carver megye hatóságai 50 ezer aranyhalat távolítottak el a helyi vizekből tavaly novemberben. A pontyhoz hasonlóan az aranyhalak is könnyen szaporodnak, és alacsony oxigénszint mellett is átvészelik a minnesotai telet.

Az Guardian cikke alapján írja az MTI, hogy az otthoni akváriumokból szabadon engedett házi kedvencek nem először okoznak ökológiai pusztítást. A ragadozó tűzhalak, amelyek az indiai-csendes-óceáni térségben honosak, ám feltételezések szerint floridai kisállattartók szabadon engedtek jó néhány példányt 1982-ben, több tucatnyi karib-térségbeli fajjal végeztek, aminek nyomán hínár lepte be a zátonyokat.

Az aranyhalak eddig nem kaptak akkora figyelmet, mint a többi betolakodó faj, például a ponty és a vándorkagyló, de Virginia és Washington államokban, valamint Ausztráliában és Kanadában is figyelmeztették a helyieket az általuk jelentett fenyegetésre.

Az aranyhalakkal teli vizek rehabilitációja rendkívül költséges, amit jól mutat az is, hogy az erősen érintett Carver megye 88 ezer dolláros (26,5 millió forint) szerződést kötött egy céggel az invazív aranyhalak kiirtási módjainak tanulmányozására.

Magyarországon az aranyhal nem jelent gondot, de hasonló módon, akvarisztikai céllal érkezett az országba például a márványrák és a kaliforniai folyami rák, melyek természetes ellenségek híján szabadon szaporodhatnak. A probléma még kézzelfoghatóbb a teknőstartók között: a vörösfülű ékszerteknős invazív fajnak számít, és komolyan veszélyezteti az őshonos mocsári teknőst. Bár épp ezért kereskedelme 2010 óta tilos, jelenléte továbbra is problémás.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI/Greendex)

search icon