
A csillagászati tavasz első napján látványos talajvizsgálatot, egy homokhátsági talajszelvényt mutatott be az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet a Magyar Talajtani Társaság által kezdeményezett országos akció keretében.
Az ismeretterjesztĹ‘ programmal az egĂ©szsĂ©ges termĹ‘talaj fontosságára hĂvták fel a figyelmet, Ă©s a talaj megĂłvására figyelmeztettek. A termĹ‘talajok minĹ‘sĂ©ge mindannyiunk Ă©letĂ©t Ă©s Ă©lelmiszerellátását meghatározza, talajaink azonban mára veszĂ©lybe kerĂĽltek: a nem fenntarthatĂł földhasználat Ă©s mezĹ‘gazdasági gyakorlatok következtĂ©ben a termĹ‘talajainkat riasztĂł ĂĽtemben veszĂtjĂĽk el, annak ellenĂ©re, hogy több olyan művelĂ©si mĂłd Ă©s tudás birtokában vagyunk, amelyeket szĂ©lesebb körben alkalmazva visszafordĂthatnánk a vĂ©szjĂłslĂł folyamatokat.
Világszerte a talajok mintegy harmada már nem használhatĂł mezĹ‘gazdasági termelĂ©sre, mert a helytelen művelĂ©s, az erĂłziĂł, esetenkĂ©nt a szikesedĂ©s, a szerkezetromlás, a savanyodás, valamilyen szennyezĹ‘dĂ©s vagy Ă©ppen a tápanyagok kimosĂłdása miatt degradálĂłdtak, szervesanyag-tartalmuk csökkent. BecslĂ©sek szerint a talajromlás gazdasági költsĂ©ge az EurĂłpai UniĂł számára Ă©vente több tĂzmilliárd eurĂłs nagyságrendű.
A talajromlás Ă©lelmiszerhiányt, magasabb Ă©lelmiszerárakat, hosszabb távon pedig az Ă©letĂĽnk fennmaradásához szĂĽksĂ©ges ökoszisztĂ©mák pusztulását okozza. A Föld növekvĹ‘ nĂ©pessĂ©ge Ă©s Ă©lelmiszerigĂ©nye, de a termĂ©szetes Ă©lĹ‘helyek vĂ©delme miatt sem engedhetjĂĽk meg magunknak ezt a mĂ©rtĂ©kű romlást, ezĂ©rt is fontos, hogy beszĂ©ljĂĽnk e vĂ©szjĂłslĂł folyamatokrĂłl Ă©s a megoldásokat kĂnálĂł alternatĂvákrĂłl.
FotĂł: Ă–MKi
Március 20-án országszerte ismeretterjesztĹ‘ esemĂ©nyeken vehettek rĂ©szt azok az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k, akik kĂváncsiak voltak rá, hogy pár mĂ©ter mĂ©lyre leásva milyen rĂ©tegek Ă©s Ă©lĹ‘világ láthatĂł egy adott tĂ©rsĂ©g „talpalatnyi” földjĂ©nek talajszelvĂ©nyĂ©ben. „A TALAJ ÉLETE – amit egy szelvĂ©ny el tud mondani magárĂłl” ismeretterjesztĹ‘ napot a Magyar Talajtani Társaság hĂvta Ă©letre, az Ă–kolĂłgiai MezĹ‘gazdasági KutatĂłintĂ©zet (Ă–MKi) pedig örömmel csatlakozott a kezdemĂ©nyezĂ©shez. Dr. BerĂ©nyi Ăśveges Judit, az Ă–MKi talajtannal foglalkozĂł kutatĂłja egy homokhátsági talajszelvĂ©ny jellegzetessĂ©geit mutatta be a környĂ©k Ă©rdeklĹ‘dĹ‘inek, ezĂşttal nem csak szakembereknek.
A homoktalajban a szervesanyag gyorsan ásványosodik, Ăgy a humusztartalom alacsony, hiányoznak belĹ‘le, vagy nagyon csekĂ©ly mennyisĂ©gben találhatĂłk benne ásványi Ă©s szerves kolloidok, ami gyenge vĂzgazdálkodási tulajdonságokhoz Ă©s rossz tápanyagszolgáltatĂł kĂ©pessĂ©ghez vezet. Ezek a homokos talajok Ă©rzĂ©kenyek az aszályra Ă©s amennyiben nincs rajtuk Ă©lĹ‘ növĂ©nyzet, a szĂ©lerĂłziĂł is veszĂ©lyezteti Ĺ‘ket.
– emelte ki a kutatĂł.
A talajszelvĂ©ny helyszĂne az Ă–MKi tavaly Ĺ‘sszel indĂtott, talajnedvessĂ©gmegĹ‘rzĹ‘ művelĂ©si gyakorlatokat vizsgálĂł kĂsĂ©rletsorozatának is a rĂ©sze. A kĂsĂ©rletek cĂ©lja az alkalmazkodás segĂtĂ©se a Homokhátság egyre szárazabb klĂmájához Ă©s a degradálĂłdott talajok helyreállĂtása. Mindezt a talajĂ©let megĹ‘rzĂ©sĂ©t Ă©s javĂtását segĂtĹ‘ technikák kidolgozásával, ezek ĂĽzemi tesztelĂ©sĂ©vel cĂ©lozzák meg a kutatĂłk.
A JászszentlászlĂłhoz közeli helyszĂnen kĂvĂĽl országszerte több mint 40 helyen zajlottak hasonlĂł ismeretterjesztĹ‘ rendezvĂ©nyek. A szervezĹ‘k cĂ©lja az volt, hogy felhĂvják a figyelmet termĹ‘talajaink állapotára Ă©s fontosságára. A kiásott talajszelvĂ©nyt bemutatva mesĂ©ltek a talaj működĂ©sĂ©rĹ‘l, a kĂ©rdĂ©sek-válaszok sorával interaktĂvvá tĂ©ve a nĂ©hány Ăłrás bemutatĂłt.
FotĂł: Ă–MKi
Az egészséges, termékeny talaj élelmiszerellátásunk záloga
KĂ©t-három centimĂ©ter termĹ‘talaj kialakulása akár 1000 Ă©vig is eltarthat, ezĂ©rt emberi lĂ©ptĂ©kben számolva nem mondhatjuk, hogy a talaj megĂşjulĂł erĹ‘forrás. Ha azonban vigyázunk rá Ă©s mezĹ‘gazdasági művelĂ©si mĂłdszereinket megfelelĹ‘en alakĂtjuk, akkor a termĂ©szet adta lehetĹ‘sĂ©gek támogatĂł erejĂ©vel a talajpusztulás mĂ©rsĂ©kelhetĹ‘, a talaj megĂşjulása elĹ‘segĂthetĹ‘. ÉlelmiszertermelĂ©sĂĽnk 95%-a a talajhoz kötött, Ăgy nem kĂ©rdĂ©s, hogy az egĂ©szsĂ©ges, termĂ©keny talaj lĂ©tfontosságĂş számunkra.
Az ökológiai gazdálkodás jó gyakorlatai a talaj védelmére
Az ökolĂłgiai gazdálkodás kiemelt cĂ©lja a talajegĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©se Ă©s a hosszĂş távĂş talajtermĂ©kenysĂ©g fenntartása. Az ökogazdálkodĂłk ismerik Ă©s használják azokat a gyakorlatokat, amelyekkel ez a cĂ©l elĂ©rhetĹ‘. A kĂ©miai inputokra alapozott mezĹ‘gazdaság tápanyag-gazdálkodásának fĂłkuszában a termesztett növĂ©ny igĂ©nyeinek kielĂ©gĂtĂ©se áll műtrágyákkal, mĂg az ökolĂłgiai gazdálkodásban a talajt termĂ©szetes mĂłdszerekkel táplálják, hogy az biztosĂtson optimális feltĂ©teleket a növĂ©nyek fejlĹ‘dĂ©sĂ©nek.
FotĂł: Ă–MKi
A lassabban feltárĂłdĂł, szerves tápanyagokkal nemcsak a kiegyensĂşlyozottabb tápanyag utánpĂłtlást, hanem a talaj kedvezĹ‘ szerkezetĂ©t Ă©s annak Ă©letközössĂ©gĂ©t is támogatják az ökogazdálkodĂłk. A szerves trágya, a komposzt, a zöldtrágya Ă©s talajtakarĂł növĂ©nyek használatával, a nitrogĂ©nmegkötĹ‘ pillangĂłs növĂ©nyek vetĂ©sforgĂłba illesztĂ©sĂ©vel, az okszerű talajművelĂ©ssel Ă©s a növĂ©nyek sokszĂnűsĂ©gĂ©vel a tudatos gazdák termĂ©szetes mĂłdon tartják fenn Ă©s javĂtják a talajtermĂ©kenysĂ©get Ă©s a biolĂłgiai aktivitást.
Mindezek a mĂłdszerek mind az ökolĂłgiai, mind a szokványos mĂłdon gazdálkodĂłk számára elĂ©rhetĹ‘k. Ezeket használva kĂ©zzel foghatĂłvá válnak a talaj szerkezetĂ©ben, tápanyagszolgáltatĂł kĂ©pessĂ©gĂ©ben, vĂzbefogadĂł kĂ©pessĂ©gĂ©ben bekövetkezĹ‘ pozitĂv változások.
Tudományos kutatásokkal a jobb talajéletért
Az Ă–kolĂłgiai MezĹ‘gazdasági KutatĂłintĂ©zet Ă©vek Ăłta folytat talajművelĂ©ssel kapcsolatos vizsgálatokat. Az eredmĂ©nyek tudományos bizonyĂtĂ©kul szolgálnak annak bemutatására, hogy egy-egy művelĂ©si mĂłd milyen sokfĂ©lekĂ©ppen hat a gazdálkodást megalapozĂł termĹ‘talajra.
A szári Csoroszlya Farm terĂĽletĂ©n pĂ©ldául 2021 Ăłta agronĂłmiai Ă©s talajművelĂ©si kĂsĂ©rleteket vĂ©geznek. A kutatások elsĹ‘ eredmĂ©nyei megmutatták, hogy a talaj biolĂłgiai paramĂ©terei változnak leghamarabb, vagyis a talajĂ©let gyorsan reagál a művelĂ©si mĂłd megváltoztatására. A sekĂ©ly művelĂ©sű parcellák talajában már kĂ©t Ă©v elteltĂ©vel jĂłval magasabb – mikrobiális aktivitásra utalĂł – enzim Ă©rtĂ©keket mĂ©rtek. A talaj szerkezetĂ©ben ennĂ©l sokkal lassabban mutatkozik változás.
FotĂł: Ă–MKi
A talaj nedvessĂ©gtartalmát tekintve a csökkentett talajművelĂ©s már az átállás utáni Ă©vben is magasabb talajnedvessĂ©g Ă©rtĂ©keket eredmĂ©nyezett a felsĹ‘, 30 cm-ig terjedĹ‘ talajrĂ©tegben a forgatásos művelĂ©shez kĂ©pest. A kutatási eredmĂ©nyek azt mutatják, hogy egy-egy esĹ‘ után a kevĂ©sbĂ© intenzĂven művelt parcellákban lassabban száradt ki a talaj, hosszabb ideig maradt a termesztĂ©s számára megfelelĹ‘ állapotban. Ennek köszönhetĹ‘en a kritikusan száraz idĹ‘szakok rövidebbek voltak csökkentett talajművelĂ©s esetĂ©n. A kutatĂłk eredmĂ©nyeit több, csökkentett művelĂ©st alkalmazĂł gazdálkodĂł tapasztalatai is megerĹ‘sĂtettĂ©k.
Fontos a jó gyakorlatok elterjedése
Az Ă–MKi a Magyarországi AgroökolĂłgiai HálĂłzat EgyesĂĽlettel egyĂĽttműködve idĂ©n harmadik Ă©ve szervezĹ‘je a “RegeneratĂv MezĹ‘gazdaság Forradalma” cĂmű nemzetközi kĂ©pzĂ©si programnak, amelyet az EIT Food támogat. A program öt kelet- Ă©s közĂ©p-eurĂłpai országban, Szlovákiában, Bulgáriában, Csehországban, Lengyelországban Ă©s Magyarországon, valamint a mediterrán rĂ©giĂł három országában párhuzamosan zajlik.
A magyar gazdák legutĂłbb március 12-13-án vehettek rĂ©szt azon a kĂ©tnapos kĂ©pzĂ©sen, ahol a talajkĂmĂ©lĹ‘ gazdálkodás alapelveit, jĂł gyakorlatait sajátĂthattak el, melyek növelik a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©get, gazdagĂtják a talajt, hozzájárulnak a felszĂn alatti Ă©s felszĂni vizek minĹ‘sĂ©gjavulásához, valamint az ökoszisztĂ©ma-szolgáltatások megĹ‘rzĂ©sĂ©hez.
FotĂł: Ă–MKi
A program legfontosabb cĂ©lja pont a talaj funkciĂłinak Ă©s egĂ©szsĂ©ges Ă©lĹ‘világának helyreállĂtása, amely a talaj bolygatásának csökkentĂ©sĂ©n, talajtakarĂł növĂ©nyek alkalmazásán, a vetĂ©sforgĂł optimalizálásán mĂşlik, Ă©s ahol lehet, legeltetett állatok integrálásával valĂłsul meg.
Az ökolĂłgiai gazdálkodás Ă©s a talajkĂmĂ©lĹ‘ művelĂ©si gyakorlatok támogatják a mezĹ‘gazdaság szĂ©lsĹ‘sĂ©ges idĹ‘járási esemĂ©nyekkel szembeni rugalmas ellenállĂł kĂ©pessĂ©gĂ©nek megteremtĂ©sĂ©t, vĂ©dettebbĂ© teszik a gazdálkodĂłkat a klĂmaváltozás okozta kihĂvásokkal szemben. A program 2024-ben tovább folytatĂłdik, hazánkban összesen 18 gazdálkodĂłnak biztosĂt ĂĽzemre szabott, szemĂ©lyes tanácsadást a talajkĂmĂ©lĹ‘ mĂłdszerek alkalmazása Ă©rdekĂ©ben.
A Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsági ExpĂłn is a kiemelt tĂ©mák közĂ© tartozott talaj Ă©s a termĹ‘föld vĂ©delme, amit a Your Planet kiállĂtás mutatott be. A rendezvĂ©nyen számos izgalmas elĹ‘adás Ă©s kerekasztal-beszĂ©lgetĂ©s során ismerhettĂĽk meg az ezzel kapcsolatos jelenlegi problĂ©mákat Ă©s a lehetsĂ©ges megoldásokat.
Forrás és kiemelt kép: ÖMKi / Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet