Átadták a „környezetvédelmi Nobel-díjat”

Átadták a „környezetvédelmi Nobel-díjat”
Átadták a „környezetvédelmi Nobel-díjat”

Tegnap este rendezték meg az Elisabeth Haub Környezetjogi és Diplomáciai díj átadásának ünnepségét New York-ban. A rangos elismerést 2024-ben Rena Lee szingapúri nagykövetnek és Kristina Maria Gjerde-nek, az IUCN nyílt tengeri vezető tanácsadójának ítélték oda.

Manapság, amikor példátlan tengeri hőhullámok melegítik fel az óceánok 40 százalékát, és a tengeri élet nagy része veszélyben van, a Pace Egyetem Elisabeth Haub Jogi Kara büszkén ismeri el vezető szerepéért a két kiváló hölgyet, akik a világ első biológiai sokféleségre vonatkozó jogi megállapodásáról tárgyalnak.

A díj magyar vonatkozása az, hogy a zsűri tagja Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója. 2015-ben Macharia Kamau kenyai nagykövettel közösen Kőrösi Csaba is megkapta az Elisabeth Haub-díjat az ENSZ fenntartható fejlődési céljait kidolgozó nyitott munkacsoport társelnökeként. Kőrösi Csabát 2023-ban meghívták a díj bírálóinak sorába.

Küzdelem az óceánok védelmében

2024-ben a környezetvédelmi jogért és diplomáciáért járó Elisabeth Haub-díjat Rena Lee, Szingapúr nemzetközi jogi nagykövete és Kristina Maria Gjerde, a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vezető nyílt tengeri tanácsadója számára ítélték oda. A két kiváló hölgy a környezetvédelmi jogért és diplomáciáért járó prominens Haub-díjat annak elismeréseként kapa meg, hogy elkötelezettségük megingathatatlan az óceánok megőrzése iránt, valamint jelentős szerepet töltöttek be az ENSZ 2023-as, a nemzeti joghatóságon túlmutató biodiverzitásról szóló egyezmény (BBNJ-megállapodás) előmozdításában.

Rena Lee nagykövet és Kristina Maria Gjerde kivételesen méltó tulajdonosai az Elisabeth Haub Környezetjogi és Környezetpolitikai díjnak” – mondta Horace E. Anderson Jr., az Elisabeth Haub Jogi Iskola dékánja és a Haub-díj zsűrijének elnöke. „Diplomáciai vezetésüknek köszönhető az égetően szükséges környezetvédelmi jogi keret a nyílt tengeren, a Föld felszínének 70 százalékán kívül is. A BBNJ-megállapodás új hangsúlyt helyez az óceán erőforrásainak védelmére. Éppen időben teszik mindezt, ami a nemzetközi környezetvédelmi jog esetében egyedülállóan fontos hozzájárulás.

A jog alapos ismerője

Lee nagykövet nemzetközi jogi karrierje több mint három évtizedet ölel fel, és számos nemzetközi jogi témát fed le, beleértve a nemzetközi emberi jogokat és a humanitárius jogot, valamint a leszerelési jogot, különös tekintettel a tengerjogra, a környezetvédelmi jogra és az éghajlatváltozási jogra. Amióta 1992-ben csatlakozott a szingapúri közszolgálathoz, számos jelentős szerepet töltött be, többek között a Legfőbb Ügyészi Kamaránál és a Külügyminisztériumnál, jelenleg pedig a Szingapúri Szellemi Tulajdon Hivatalának vezérigazgatója.

Mindkét díjazott rengeteget tesz az óceánok védelme érdekében.
Kép: canva

A nemzetközi tengervédelem kulcsszereplője, e szerepkörén belül jelentős befolyást gyakorolt ​​a globális óceánpolitikára és a védelmi erőfeszítések elérésére. Szingapúr óceánokkal és tengerjogi kérdésekkel foglalkozó nagyköveteként és a külügyminiszter különmegbízottjaként az Egyesült Nemzetek Szervezetének tengerjogi egyezménye értelmében megválasztották a nemzetközi jogilag kötelező erejű okmányról szóló kormányközi konferencia elnökévé 2018-ban, amelynek témája a nemzeti joghatóságon kívüli területek tengeri biológiai sokféleségének megőrzése és fenntartható használata volt. Lee nagykövet vezetése a konferencián kulcsfontosságú volt e mérföldkőnek számító szerződés (BBNJ-megállapodás) megkötésében. A BBNJ-megállapodást a többoldalú diplomácia és együttműködés jelentős vívmányaként hirdették ki. A megállapodás létrehozta a jogi és intézményi keretet a nemzeti joghatóságon (ABNJ) kívül eső területekről származó tengeri genetikai erőforrások előnyeinek megosztására, környezeti hatásvizsgálatok elvégzésére, nagyszabású tengeri védett területek létrehozására, valamint immár lehetővé tette, hogy valamennyi állam részt vegyen ezekben a folyamatokban. A nagykövet globális együttműködési erőfeszítése hatalmas az óceáni területek ökológiai és tudományos kincseinek megóvásában a nemzeti határokon túl.

Az óceánok szakértője

Kristina Maria Gjerde közel 40 évet szentelt a tengeri környezettel kapcsolatos nemzetközi közjog előmozdításának. Szakértelme felöleli az óceánok igazgatását, a hajózást, a halászatot és a mélytengeri bányászatot, amit a tudomány és a tudósok szerepének előmozdítása iránti szenvedély vezérel a tengeri biodiverzitás megőrzésének és fenntartható használatának erősítése érdekében.

A 2000-es évek elején egy lehetséges BBNJ-megállapodás szükségességének és esetleges tartalmának koncepciójával kapcsolatosan, az IUCN-en keresztül végzett munkája számos kulcsfontosságú kezdeményezéshez vezetett, köztük a Deep Ocean Stewardship Initiative-hez, a Global Ocean Biodiversity Initiative-hez, a Sargasso Sea Project-hez és a Sargasso-tengeri projekthez is. A nyílt tengeri szövetség, emellett az ENSZ Óceántudományi Évtizedének Végrehajtó Tervezési Csoportjában is dolgozott.

Gjerde IUCN-nél betöltött szerepe mellett a Middlebury Institute of International Studies adjunktusa, az Edinburghi Egyetem tiszteletbeli professzora, a Pew Marine Fellow és korábban a Woods Hole Oceanográfiai Intézet Tengerpolitikai Központjának munkatársa. Emellett a Schmidt Ocean Institute Tanácsadó Testületének tagja, és több mint 200 publikáció társszerzője. Vezető óceánkutatókkal és jogászokkal működik együtt a tengeri biodiverzitás megőrzésére és az ABNJ fenntartható használatára összpontosítva. Erőfeszítései jelentősen hozzájárultak a tengeri jog és politika fokozatos fejlődéséhez, amit jól példáz a BBNJ-megállapodás korai támogatásában játszott létfontosságú szerepe is. Elkötelezettsége a pályakezdő tudósok felemelése iránt lehetővé tette, hogy a világ minden tájáról érkező új hangok alakítsák a folyamatot. 2023 februárjában Gjerde professzor megkapta az IUCN Védett Területek Világbizottságának Fred Packard-díját a nyílt tengerek nemzetközi jogi védelmének biztosításáért tett erőfeszítéseiért.

A BBNJ-megállapodás kulcsfontosságú az élővilág védelmében

A valaha volt egyik legnagyobb természetvédelmi győzelemként leírt BBNJ-megállapodás célja a világ óceánjainak jelenlegi és jövőbeli gondozása, a tengeri környezet védelme, a nemzetközi vizek felelősségteljes használata, valamint a tenger alatti ökoszisztémák fenntartása és támogatása, biológiai sokféleségük megőrzése. A BBNJ-megállapodás természeténél fogva kezelni fogja a világóceán és az ökoszisztémák leromlásával kapcsolatos éghajlatváltozási hatásokat is azáltal, hogy a nemzeti joghatóságon kívül eső területeken az intézményi és ökológiai reziliencia kiépítésére irányuló óceánirányítási keretet biztosít.

Liliane Haub, a Pace Egyetem megbízottja és környezetvédője, a Haub-díj zsűrijének tagja csodálatát fejezte ki a díjazottak iránt: „Lee nagykövet és Gjerde professzor elhivatottsága és eredményei valóban inspirálók. Az óceánok védelmében végzett munkájuk kritikus fontosságú bolygónk tengeri erőforrásainak és ökoszisztémáinak fenntarthatósága szempontjából. A két díjazott tudományos és diplomáciai vezetői tevékenysége óriási mértékben hozzájárul az ENSZ azon céljának eléréséhez, hogy 2030-ra a nyílt tenger 30 százaléka védett területté váljon.”

Az Elisabeth Haub Környezetjogi és Diplomáciai díj a világ legrangosabb elismerése a környezetvédelmi jog területén. A díjnak 1979 óta kiemelkedő értéke van, amelyet a környezetvédelmi jog és politika terén elért haladás, valamint az Universite Libre du Bruxelles-lel és a Nemzetközi Környezetjogi Tanáccsal való együttműködés teremtett meg. 2016-ban Elisabeth Haub családja és a Pace Egyetem Elisabeth Haub Jogi Kara alapította a ma ismert díjat Elisabeth Haubnak (1899–1977), az elismert emberbarátnak és a természet védelmét szolgáló törvények szószólójának a tiszteletére. A zsűri a díj odaítélésével a környezetvédelmi világrend megteremtésén fáradozó ügyvédek, diplomaták, nemzetközi köztisztviselők és más jogvédők innovációit, készségeit és teljesítményét ismeri el. 2023-ban a Haub-díjat Marja Lehto (Finnország) és Marie Jacobsson (Svédország) nagykövet kapta kulcsszerepe elismeréseként abban, hogy a környezetvédelmi jogot és politikát előmozdította a környezet védelme érdekében fegyveres konfliktusok idején.

search icon