Az atomenergia és a fenntarthatóság kapcsolata – Podcast
Az atomenergia és a fenntarthatóság kapcsolata – Podcast

Az idei év utolsó Holnapután adásában vendégünk Czibula Mihály volt, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kiemelt üzemidő-hosszabbítási projektjének vezetője. Műsorunkban beszélgettünk általánosságban az atomenergiáról, a Paksi Atomerőműről és a hosszú távú fenntarthatóságról. Magyarországon a Paksi Atomerőmű az ország villamosenergia-termelésének egyik legmeghatározóbb pillére, a teljes hazai termelés több mint felét biztosítja, azonban megítélése még mindig megosztó lehet. Az atomenergia kritikusai az atomhulladék kezelésének kérdését és az esetleges balesetek kockázatát hangsúlyozzák, azonban a mai napon Mihály segítségével szétoszlattuk a tévhiteket.

Az energiaellátás kérdése a modern társadalmak egyik legkritikusabb kihívása, amelyben az atomenergia kulcsszerepet játszik. Vendégünk szerint ezért is fontos megvalósulnia az említett projektnek, amelynek célja az atomerőműblokkok üzemidejének meghosszabbítása, amely komplex feladatokkal és szigorú biztonsági követelményekkel jár együtt. A TÜH (További Üzemidő Hosszabbítás) elnevezésű projekt sikere nemcsak a Paksi Atomerőmű hosszú távú működését garantálná, hanem a hazai energiaszektor stabilitását is erősítené.

Adásunk első részében vendégünk összehasonlította az atomenergiát más energiaforrásokkal, előnyeit és hátrányait is említve. Az atomerőművek működésük során nem bocsátanak ki szén-dioxidot, mivel az energiát uránmag hasadásából nyerik, nem pedig fosszilis tüzelőanyagok égéséből. Ez alapvetően különbözik a szénerőművek vagy a gáztüzelésű erőművek működésétől, amelyek jelentős mennyiségű szén-dioxidot juttatnak a légkörbe.

Beszélgetésünket az atomerőmű társadalmi megítélésével folytattuk. Az atomenergia az elmúlt években egyre nagyobb támogatottságot élvez, különösen azok körében, akik a klímaváltozás ellen kívánnak hatékonyan fellépni. Mivel az erőmű megbízható és fenntartható energiaforrást jelent, az atomenergia zöld opciónak tekinthető. Továbbá Mihály megemlítette azt is, hogy Magyarország energiafogyasztásának mekkora részét fedezi a Paksi Atomerőmű.

A következő blokkunkban az üzemidő-hosszabbításiprojektről beszélgettünk. Az atomerőművek tervezésekor meghatároznak egy bizonyos üzemidőt, ameddig működhet a létesítmény. Mihály projektjének tehát az a célja, hogy az üzemidőt meghosszabbítsa, és Magyarország erőműve további 20 évig működhessen. Ez lényeges hazánk energiaszuverenitása és az energiaszektor stabilitása szempontjából.

Műsorunk végén vendégünkkel az atomenergia kockázatmentességét érintettük. Az atomenergia biztonságossága mindig is az egyik legnagyobb közérdeklődést kiváltó téma volt, hiszen olyan múltbéli események, mint a Csernobilban vagy a Fukusimában történt robbanás, meglehetősen mély nyomot hagytak az emberekben, ami befolyásolja véleményüket. Mihály végül nemzetközi atomnagyhatalmakról is mesélt. Akit érdekel a téma, mindenképp hallgassa meg a Holnapután adását!

search icon