Az éghajlatváltozás veszélyezteti az ausztriai jégbarlangokat

Az éghajlatváltozás veszélyezteti az ausztriai jégbarlangokat
Az éghajlatváltozás veszélyezteti az ausztriai jégbarlangokat

Világszerte több ezer dokumentált jégbarlang létezik, és Ausztria az egyik legnagyobb jégbarlangsűrűséggel rendelkező ország – de eddig csak néhányat tanulmányoztak közülük részletesen.

Az elmúlt évek során az Innsbrucki és a Belfasti Egyetemek kutatócsoportja nyolc, Tirolban, Stájerországban, Felső-Ausztriában és Karintiában található jégbarlangot elemzett részletesen, összehasonlító kutatási megközelítést választva. „Az egyes jégbarlangokról külön-külön már vannak jó tanulmányok. Ez volt azonban az első alkalom, hogy összehasonlító elemzést végeztünk, és több olyan barlang jégfejlődésére összpontosítottunk, amelyek hasonló környezetben találhatók: azonos magasságban és hasonló, meredek vagy függőlegesen lejtő geometriával” – magyarázza Tanguy Racine, a Christoph Spötl körül működő Kvartamentumi Kutatócsoport munkatársa. Disszertációjában részletesen foglalkozott a témával. A jégtestek ezekben a barlangokban szilárd csapadékból alakulnak ki: télen, amikor esik a hó, becsúszik a barlangba, majd ezt követően alacsony hőmérsékleten jéggé alakul.

A csapat radiokarbonos módszerrel határozta meg a barlangokban található, gyakran több méter vastag jégrétegek korát: „A jég datálásához a jégrétegekben található legapróbb famaradványokra összpontosítottunk. Ezeknek a kívülről a barlangokba hullott fadarabkáknak a korát pontosan meg lehet határozni” – magyarázza az eljárást Tanguy Racine. A jégből származó fatöredékek összesen 107 dátumot tartalmazó nagy adatbázisából pontos képet lehet rajzolni a jégbarlangokban lévő jég mennyiségének növekedéséről és csökkenéséről – az úgynevezett tömegmérlegről -, méghozzá akár 2000 éves múltra visszamenőleg. Ez a megközelítés lehetővé tette a kutatócsoport számára annak a hipotézisnek a bizonyítását, hogy a történelmileg dokumentált gleccserelőretörések – például a „kis jégkorszak” idején – a jégbarlangok jégtömegének növekedésében is megjelennek, és időben egybeesnek. ” A jégbarlangokban és a gleccserekben lévő jég fejlődésében hasonló emelkedéseket és visszaeséseket tudunk dokumentálni az elmúlt két évezredre vonatkozóan. Mindkettő esetében lényeges, hogy télen mennyi hó esik, és milyen melegek a nyarak. Az eredményekből az is kiderül, hogy az ausztriai földalatti jég nagy része a körülbelül a 15. és 19. század közötti „kis jégkorszakból” származik” – nyilatkozta a geológus.

Forrás (enn.com)

search icon