Bajban leszünk, ha tovább gyengül az óceáni áramlási rendszer
Bajban leszünk, ha tovább gyengül az óceáni áramlási rendszer

Az Atlanti-óceán két partján észlelt szokatlan időjárási események, mint a Brit-szigetek extrém erős viharai, vagy a texasi fagyos idő, mind összefüggésben állnak az áramlási rendszer gyengülésével.

A Nature Geoscience-ben megjelent tanulmány szerint ezer éve nem volt olyan gyenge az Atlanti-óceán körforgási rendszere (Atlantic Meridional Overturning Circulation – AMOC), mint most. A kutatók szerint a rendszer gyengülése mögött egyértelműen a klímaváltozás hatásai állnak.

Az AMOC a világ legnagyobb óceáni körforgási rendszereként az időjárás szabályozásában kiemelkedő szerepet játszik. Ez mozgatja például a Golf-áramlatot, mely Észak-Európa nagy részét jégmentesen tartja télen.

Az AMOC lassulása olyan következményekhez vezethet, mint az Európát sújtó hőhullámok erősödése, így különösen aggasztó, hogy a kutatók szerint a gyengülés folyamata egy ponton túl visszafordíthatatlanná válik majd.

A jelenlegi becslések szerint a felmelegedés folyatódásával az AMOC az évszázad végére 34-35%-kal is visszaeshet. Az AMOC legutóbbi összeomlása az utolsó jégkorszak végére tehető, ezt azonban mindenképpen el kellene kerülni, mert ahogy a tanulmány egyik szerzője mondja,

Olyan súlyosak a lehetséges következmények, hogy még az is túl nagy kockázat, ha 10 százalék az esélye, hogy elindítjuk az összeomlást.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(telex)

search icon