Bőrápolás hideg időben – Ezek a legfontosabb lépések

Bőrápolás hideg időben – Ezek a legfontosabb lépések
Bőrápolás hideg időben – Ezek a legfontosabb lépések

Végérvényesen beköszöntött a csípősebb téli idő. Kevesebb a napfény, gyakoribbak a szeles napok. Ebben a cikkben összeszedtünk pár hasznos tanácsot, miként ápolhatjuk télen is megfelelően a bőrünket. Hiába van már egy jól bevált nyári gyakorlatunk, a megváltozott időjárási viszonyok új rutint követelnek. Mivel a Greendex egy fenntarthatósági magazin, nem a soklépéses, minél több terméket alkalmazó megoldásokra helyezzük a hangsúlyt, hanem a természetesebb módszereket, a kevesebb lépést pártoljuk.

Hidratálás és vitaminok

A bőr (és a haj) ápolását nem elég csak kívülről elvégezni, szükséges a testünket belülről is táplálni. Ha nem szeretnénk állandóan csapvizet inni, sem cukros italokat, akkor a gyógy- és gyümölcsteák kortyolgatását javasoljuk. A különböző gyógynövényekről ebben a cikkünkben olvashatsz. A vitaminok és a nyomelemek pótlása sem elhanyagolható. A C-vitamin segíti a vas felszívódást és antioxidáns hatású, míg a B7-vitamin nagyban támogatja a haj- és a köröm egészségét. A zsírban oldódó vitaminok közül nem meglepő módon a D-vitamin fogyasztására kell figyelnünk, mivel egyre hosszabbak az éjszakák, és rövidebbek a nappalok. Ebben a cikkben olvashatsz arról, hogy mennyi D-vitamint javasolt szedni, hiszen a zsírban oldódó vitaminokat, mint ezt is, túl lehet adagolni.

A D-vitamin fontos, de figyeljünk a mennyiségre!
Kép: pexels

Párásítás

Mivel Magyarországon nem óceáni, hanem kontinentális az éghajlat, hiszen messze vagyunk a tengerektől és az óceánoktól, télen nem párás, hanem száraz a levegő, amit a téli fűtés még szárazabbá tehet. Használjunk párásítót, vagy ha nincs ilyen gépünk, langyos vízzel nedvesítsünk be egy nagy törölközőt, és tegyük a fűtőtest mellé, vagy helyezzünk a radiátorra egy lábas vizet! A párásító használatakor ne felejtsük el rendszeresen cserélni a vizet és tisztítani a készüléket, hogy megelőzzük a baktériumok és a gombák elszaporodását a nedves közegben!

A hideg kiszáríthatja a bőrt.
Kép: pexels

Napi tisztálkodás

A téli időszakban kerüljük a nagyon forró fürdőket, válasszuk inkább a langyos vizes zuhanyzást, és teázással vagy egy gőzölgő forró csokoládéval melegítsük fel az elgémberedett tagjainkat! A fürdés során érdemes kerülni a szappanokat, amelyek szárítják a bőrt, és a Sodium Lauryl Sulfat (SLS) tartalmú tusfürdőket, szappanokat. A Sodium Lauryl Sulfate szárítja a bőrt, míg ha másfajta tenzideket tartalmazó tisztálkodószereket választunk, máris sokat tettünk a bőrünkért. Ajánljuk például a decyl-glucoside és a coco-glucoside használatát. Ezek az anyagok a babatermékekben is engedélyezettek, illetve a natúrkozmetikumokban, így biztosan alkalmazhatók érzékeny bőrön is. Használjunk krémtusfürdőket a gélek helyett! Ezek abban különböznek, hogy az előbbi tartalmaz olajokat (Oil), amit az összetevők (INCI) között olvashatunk a termék címkéjén.

Válaszd a természetes összetevőket!
Kép: pexels

A fürdést követő hidratálás

A legjobb, ha az esti krémezést a fürdés után iktatjuk be, amikor még enyhén nedves a bőr, ugyanis ekkor a krém a felületi nedvességet is bezárja. Válasszunk olyan krémeket, amelyek shea vajat (Butyrospermum Parkii Butter) vagy kakaóvajat (Theobroma Cacao Butter) tartalmaznak! A bőr állapotától és korától függ, hogy milyen gyakran van szükségünk krémezésre, és hogy mennyire zsíros terméket válasszunk. Ne feledkezzünk meg a kézfejünkről se! Amennyiben nem szeretnénk külön kézkrémet vásárolni, használjuk a testápolónkat, de ha valamilyen extra hatóanyag-tartalmú krémre bukkanunk, akkor ne fosszuk meg tőle a bőrünket! Az öregedés jelei először a nyakon és a kézfejen mutatkoznak meg, így ezeket a területeket nem szabad elhanyagolni.

Télen a fürdés után fontos a bőrápolás.
Kép: pexels

Szérumok és arckrémek

Nyáron elegendő a géles hidratálók alkalmazása, de télen használjunk még a szérum mellé egy olajosabb (például jojobaolajos) arckrémet! Amennyiben minimalizálni szeretnénk a rutinunk lépéseit, akkor válasszunk krémszérumokat! Ezek olyan krémek, amelyek nagy százalékban tartalmazzák az aktív hatóanyagokat, csak úgy, mint a vizes alapú szérumok. A kisebb faktorú (15 SPF vagy 30 SPF) fényvédőkről se feledkezzünk meg, különösen akkor, ha elutazunk a hegyekbe téli kikapcsolódásra.

Az arc mellett a kezedről se feledkezz meg!
Kép: canva

Fizikai védelem

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a sapkák, kesztyűk és sálak fontosságát.

Emellett a szauna látogatása nem csak a bőrünket teszi szebbé, hanem az immunrendszerünket is erősíti.

Védjük a testünket, mert könnyebb a bajt megelőzni, mint megoldani. Amennyiben ezek a praktikák nem elegendők a bőr épségének megőrzéséhez, forduljunk kozmetikushoz és bőrgyógyászhoz, aki a saját bőrtípusunkra nézve tud speciális tanácsot adni.

Kiemelt kép: canva

search icon