Cserben hagyják a gazdagabb országok a fejlődő világot?
Cserben hagyják a gazdagabb országok a fejlődő világot?

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, Joe Biden amerikai elnök a világ több mint 40 vezetőjét hívta össze egy kétnapos virtuális Fehér Házi csúcstalálkozóra a klímaválság témájában. Az USA az élen állt azzal a merész új céllal, hogy ebben az évtizedben felére csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást, miközben olyan országok, mint Kanada, Japán és Dél-Afrika is megerősítették kibocsátási célkitűzéseiket. A talákozón ugyanakkor a gazdag országok nem állapodtak meg aról, hogyan tudnák biztosítani a fejlődő világ számára az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez és az éghajlatváltozás hatásainak kezeléséhez szükséges pénzügyi támogatást. A támogatás nélkül emberek milliárdjai vannak kitéve a szélsőséges időjárás egyre súlyosbodó pusztításának, miközben a szegény országok a Covid-19 válsággal és a gyorsan növekvő adóssággal küzdenek.

A legkevésbé fejlett országok számítanak az egész nemzetközi közösség támogatására, hogy segítsenek megvalósítani ambiciózus éghajlatvédelmi terveinket, amelyek megvédik népünk és gyermekeik életét és megélhetését, lehetővé téve mindannyiunk számára, hogy együtt élhessünk a természettel. A fejlődő országoknak és különösen a legkevésbé fejlett országoknak támogató intézkedéseket kell biztosítani az éghajlati válság kezeléséhez. Népünk már most is szenved.

fogalmazott Sonam Wangdi, a legkevésbé fejlett országok csoportjának elnöke, amelyet 46 kormány alkot, és együttesen több mint 1 milliárd embert képvisel

Mivel a fehér házi csúcstalálkozón nem sikerült áttörést elérni az éghajlatváltozás finanszírozása terén, a G7-ek júniusi cornwalli találkozója különös fontosságú lesz, hisz ez az egyik utolsó lehetőség arra, hogy az ENSZ novemberben Glasgow-ban megrendezésre kerülő klímacsúcsát, a Cop26-ot megelőzően az éghajlat-politika finanszírozásáról megegyezés születhessen. A fejlődő országok megakadályozhatják a Cop26-on való megállapodást, ha úgy érzik, hogy cserbenhagyták őket a támogatással kapcsolatban, ezért létfontosságú lesz a bizalmuk és együttműködésük elnyerése.

(Guardian)

(fotó: pexels – Ahmed akacha)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon