Joe Biden ciklusának végén az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma (DOE) új energiahatékonysági előírásokat léptetett életbe, amelyek több más háztartási eszköz mellett a hűtő- és fagyasztóberendezéseket és a kazánokat is érintették.
Az Energiastratégia Intézet elemzésében olvasható, hogy a szabályozások elsődleges célja az energiafogyasztás csökkentése, a környezet védelme és a hosszú távú költségmegtakarítás volt. A rendeletek kihirdetése komoly szakmai és politikai vitákat váltott ki, és többen technológiai, illetve gazdasági aggályokat is megfogalmaztak velük szemben. E kritikákra reagálva Donald Trump hivatalba lépésének első napján elnöki rendelettel utasított a Biden elnöksége alatt kihirdetett szabályozások felülvizsgálatára, ezt követően a kongresszus is lépéseket tett a visszavonásuk érdekében.
Ciklusának végén Biden több energiahatékonysági szabályozást bevezetett, ám ezek a gazdasági-technológiai jellegű kritikák mellett intenzív politikai ellenállást is kiváltottak, különösen a republikánus képviselők körében. Trump hatalomra kerülésével aztán a republikánusok több szinten is felléptek ellenük.
Az első az elnöki szint volt, ugyanis Trump már 2024. januári hivatalba lépésének első napján kiadott egy olyan rendeletet, amely felszólított az előző ciklusban elfogadott energiahatékonysági előírások átfogó felülvizsgálatára, és kijelentette, hogy ezek nem róhatnak indokolatlan terhet az amerikai gyártókra és fogyasztókra.
A második szintet a kongresszusi határozatok jelentették: a Képviselőház Trump rendeletét követően több olyan határozatot is elfogadott, amelyek a Biden-féle energiahatékonysági szabályozások egy-egy konkrét intézkedését kívánták visszavonni. Ezek célja az volt, hogy megakadályozzák az energiahatékonyságra hivatkozó túlzott állami beavatkozást, elfogadásuk pedig komoly politikai győzelmet jelent az új előírásokkal szemben kritikus oldal számára.
Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.
Fotó: Canva