Egészségtelen a levegő több északkelet-magyarországi településen
Egészségtelen a levegő több északkelet-magyarországi településen

Az egészségügyi határérték feletti a szálló por (PM10) koncentrációja számos mérési ponton hazánkban az elmúlt 24 óra adatai alapján. A Putnokon reggel mért 116 μg/m3  az erősen szennyezett kategóriába esik, vagyis ilyenkor már megfontolandóak a szabadtéri tevékenységek.

A légszennyezés komoly egészségügyi problémát jelent az egész világon. A WHO becslése alapján évente 7 millió ember idő előtti halálát okozza a levegő nem megfelelő minősége. A légzőszervi, a szív- és érrendszeri betegségek, az emésztőrendszerrel kapcsolatos, illetve rákos megbetegedések esetében kockázati tényezőnek számít a légszennyezettség. Gyermekeknél az asztma és a légúti fertőzések kialakulásának veszélye is fennáll.

A szálló por szilárd anyagok és folyadékcseppek keverékéből áll. A szálló por származhat közvetlenül kibocsátásból, vagy akkor alakulhat ki, ha a különböző forrásokból származó szennyező anyagok a légkörbe kerülve reakcióba lépnek egymással. A lebegő részecske különböző méretű lehet, de a 10 mikrométernél kisebb méretű képes bejutni a tüdőbe, és komoly egészségügyi problémákat okozhat.

A HungaroMet szmogtérképe alapján szennyezett a levegő Kazincbarcikán, Nyíregyházán, Debrecenben, Miskolcon, valamint Kecskeméten. Budapest több pontján is a határértéknél magasabbat mértek, illetve az agglomerációban Tökölön kiugró a szálló por koncentrációja. Mindez a csapadékmentes, nyugodt időjárás következménye, illetve az északkeleti, szélvédett területeken a légmozgás hiánya is hozzájárul a levegő minőségének romlásához.

A következő napokban csapadék érkezhet, így a szennyező anyagok mennyisége stagnálhat, viszont északkeleten továbbra is romló tendencia valószínűsíthető. A hétvégén felélénkülő szél azonban ebben az országrészben is elhozhatja a javulást.

Az Európai Unióban a PM10 napi határértéke a környezeti levegőben 50 µg/m3, amelyet naptári évenként legfeljebb 35 alkalommal lehet túllépni. A megengedett éves határérték 40 µg/m3. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint az éves határérték 20 µg/m3 kellene hogy legyen.

Magyarországon a légszennyezettség legnagyobb forrása a lakossági fűtés és a hulladékégetés – olvasható a Levegő Munkacsoport oldalán. A hulladékok otthoni elégetésével nagy mennyiségű PM10-részecske és mérgező anyag kerülhet a levegőbe. Ezen kívül a közlekedés és az ipari kibocsátás is felelős az egészségtelen levegőért.

A részletes légszennyezettségi adatok a HungaroMet oldalán láthatóak.

Forrás: HungaroMet / Levegő Munkacsoport

Kép: Canva

    search icon