Egy új felfedezés segíthet abban, hogy miként lehet a „csodaanyag” azaz a perovszkit felhasználásával kereskedelmi méretekben ultrahatékony napelemeket készíteni.
A City University of Hong Kong és a londoni Imperial College csapata olyan áttörést ért el, amely jelentős hatással lehet a megújuló energiatermelésre és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló célkitűzések elérésére. A perovszkitot a hagyományos szilícium napelemekhez képest figyelemre méltó tulajdonságai miatt üdvözölték, azonban eddig túlságosan instabilnak bizonyult ahhoz, hogy kereskedelmi felhasználásra alkalmas legyen.
A kutatók által kifejlesztett következő generációs cellák várhatóan sokkal nagyobb teljesítmény-átalakítási hatásfokkal rendelkeznek majd, valamint könnyűek és rugalmasak és olcsóbbak lesznek, ami olyan új alkalmazási lehetőségeket nyit meg, mint például az üvegablakok bevonása átlátszó napelemek vékony rétegével.
Zeev Valy Vardeny, a Utahi Egyetem kiváló fizikaprofesszora 2017-ben a perovszkitot egyedülálló tulajdonságai miatt „hihetetlen csodaanyagnak” nevezte. Akkor úgy gondolták, hogy a technológia kereskedelmi forgalomba hozatala még legalább egy évtizedre van, a mostani felfedezés azonban jelentősen előrehozhatja ezt a folyamatot.
Az új napelemek tesztelése során megállapították, hogy több mint 1500 órán keresztül képesek folyamatos megvilágítás mellett működni, miközben megtartják eredeti hatékonyságuk 98 százalékát.
„A munka legfontosabb része, hogy sikeresen gyártottunk olyan nagy hatékonyságú perovszkit napelemeket, melyek ugyanakkor ígéretes stabilitást biztosítanak” – mondta Dr. Zhu Zonglong, a CityU kémiai tanszékének adjunktusa.
Forrás (independent)