A növények gyökereit vizsgálják müncheni kutatók azt remélve, hogy a gyökérnövekedés szabályozását megértve, ellenállóbb növényeket tudnak termeszteni.
A növények szárazság esetén hosszabb gyökereket növesztve mélyebb, nedvesebb talajrétegekhez is el tudnak érni, míg a sekélyebb, ám több gyökérszőrrel rendelkező gyökerek a foszfát felvételében lehetnek eredményesebbek. Caroline Gutjahr, növénygenetikai professzor szerint:
Ha pontosabban megértjük, hogyan történik a gyökérnövekedés szabályozása molekuláris szinten, és a környezeti ingerekkel összehangolva, akkor olyan növényeket termeszthetünk, amelyek könnyebben meg tudnak birkózni a kedvezőtlen környezeti feltételekkel, így jobb termésmennyiséget lehet elérni.
A kutatás során arra jöttek rá, hogy a növényekben található hormonok milyen jelentős hatással lehetnek a gyökerek fejlődésére. Egy komplex folyamat során az etilén hormon termelésének mennyisége szabályozza többek között a gyökerek méretét.
A munkacsoportja most azt vizsgálja, hogy az azonosított hormon jelátviteli utak hogyan reagálnak a különböző környezeti feltételekre. Ha sikerül a folyamatot megérteniük, akkor a növények gyökérnövekedését már a környezeti viszonyokhoz úgy lehet igazítani, hogy az a növény számára a lehető legkedvezőbb legyen.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu