TĂșl a zsĂ­rokon, a fehĂ©rjĂ©ken Ă©s a szĂ©nhidrĂĄtokon – Így hat az Ă©lelemtermelĂ©s mĂłdja a beltartalomra

TĂșl a zsĂ­rokon, a fehĂ©rjĂ©ken Ă©s a szĂ©nhidrĂĄtokon – Így hat az Ă©lelemtermelĂ©s mĂłdja a beltartalomra
TĂșl a zsĂ­rokon, a fehĂ©rjĂ©ken Ă©s a szĂ©nhidrĂĄtokon – Így hat az Ă©lelemtermelĂ©s mĂłdja a beltartalomra

Az, hogy hogyan, milyen körĂŒlmĂ©nyek között termelnek egy növĂ©nyt, erƑsen befolyĂĄsolhatja a termĂ©ny beltartalmi Ă©rtĂ©kĂ©t, ahogyan az ĂĄllati termĂ©kek összetevƑire is hat az ĂĄllattartĂĄs, a takarmĂĄnyozĂĄs mĂłdja. Mit szĂĄmĂ­t ez, Ă©s mi a tanulsĂĄg?

Az ördög a részletekben rejlik

Amikor a növĂ©nytermesztĂ©s mĂłdjĂĄrĂłl beszĂ©lĂŒnk, fontos, hogy ne pusztĂĄn a bio vs. nem bio kettƑssĂ©gben gondolkodjunk. Az olyan tĂ©nyezƑk, hogy pĂ©ldĂĄul törtĂ©nik-e talajforgatĂĄs a termelĂ©s sorĂĄn, vagy alkalmaznak-e mƱtrĂĄgyĂĄkat, igen nagy hatĂĄsĂșak. E tevĂ©kenysĂ©gek megtĂ©pĂĄzzĂĄk a talaj gombaközössĂ©geit, melyeknek meghatĂĄrozĂł szerepĂŒk van abban, hogy milyen anyagok jelennek meg a növĂ©nyekben. A hĂĄttĂ©rben az ĂĄll, hogy rengeteg növĂ©ny gyökĂ©r-gomba– (mikorrhiza) kapcsolatokat tart fenn, melyeken keresztĂŒl a kĂ©t Ă©lƑlĂ©nycsoport anyagokat szĂĄllĂ­t egymĂĄsnak.

A talaj minƑsĂ©ge az Ă©lelmiszer minƑsĂ©gĂ©t is befolyĂĄsolja.
KĂ©p: canva

A konvencionĂĄlis termelĂ©sben ĂĄltalĂĄnos a mƱtrĂĄgyĂĄk, a kĂŒlönfĂ©le növĂ©nyvĂ©dƑ szerek alkalmazĂĄsa Ă©s a szĂĄntĂĄs, a talajforgatĂĄs. Ez utĂłbbi a biotermelĂ©si rendszerekben is elterjedt (pĂ©ldĂĄul a gyomok kordĂĄban tartĂĄsĂĄra), azonban kedvezƑtlenĂŒl hathat a talajĂ©letre, Ă­gy a fitokĂ©miai anyagok (lĂĄsd alĂĄbb) megjelenĂ©sĂ©re is. AkĂĄr bio-, akĂĄr konvencionĂĄlis termelĂ©srƑl van szĂł, a talaj szervesanyag-tartalmĂĄt növelƑ komposzt Ă©s mulcs alkalmazĂĄsa elƑnyös a beltartalom szempontjĂĄbĂłl is.

A talajromlĂĄs hatĂĄrozottan hathat az Ă©lelmiszer beltartalmĂĄra.
KĂ©p: canva

Éppen ezĂ©rt Ă©rdemes a talajegĂ©szsĂ©get szem elƑtt tartva vizsgĂĄlni a kĂ©rdĂ©st. Mivel leginkĂĄbb a bio- Ă©s a nem biotermelĂ©s összehasonlĂ­tĂĄsĂĄrĂłl Ă©rhetƑk el informĂĄciĂłk, a következƑkben ezekre fĂłkuszĂĄlunk. Mint lĂĄtni fogjuk, mĂ©g Ă­gy is kimutathatĂłk kĂŒlönbsĂ©gek, pedig sok biotermelĂ©si rendszer sem felel meg a valĂłban fenntarthatĂł, termĂ©szetkĂ­mĂ©lƑ mezƑgazdasĂĄg követelmĂ©nyeinek (mivel nem fektetnek kellƑ hangsĂșlyt pĂ©ldĂĄul a talajegĂ©szsĂ©gre).

És az ĂĄllati termĂ©kek?

Egy tanulmĂĄny annak a közvetett bizonyĂ­tĂ©kait jĂĄrta körĂŒl, hogy a gyepre alapozott ĂĄllattartĂĄsbĂłl szĂĄrmazĂł termĂ©kek egĂ©szsĂ©gesebbek-e. A kutatĂłk arra jutottak, hogy a legeltetett ĂĄllatok hĂșsĂĄnak összetĂ©telĂ©ben nem pusztĂĄn az jelentheti a nagy kĂŒlönbsĂ©get, hogy gyepre alapozott tartĂĄsrĂłl van-e szĂł, hanem az is nagy kĂ©rdĂ©s, hogy mennyire vĂĄltozatos fajösszetĂ©telƱ a gyep, amelynek növĂ©nyeit az ĂĄllat fogyasztja, mivel a fitokĂ©miai anyagok a hĂșsba Ă©s a tejbe is bejuthatnak. Fajgazdag gyepekre alapulĂł tartĂĄs esetĂ©n a hĂșs Ă©s a tej gazdagabb bioaktĂ­v fitokĂ©miai anyagokban, Ă­gy ezek egĂ©szsĂ©gesebbek.

JelentĂ©ktelen vagy ĂłriĂĄsi kĂŒlönbsĂ©gek?

Ez attĂłl fĂŒgg, hogy milyen kĂ©miai anyagrĂłl van szĂł. Sok kutatĂĄs ĂĄttekintĂ©sĂ©bƑl az derĂŒlt ki, hogy a bio- Ă©s a nem biotermelĂ©si rendszerek között a makrotĂĄpanyagok terĂ©n nem jellemzƑk nagy kĂŒlönbsĂ©gek a növĂ©nyeknĂ©l. A mikrotĂĄpanyagok (a vitaminok Ă©s az ĂĄsvĂĄnyi anyagok) szempontjĂĄbĂłl nagy hatĂĄsa van az alkalmazott fajtĂĄnak/vĂĄltozatnak, valamint az alkalmazott mezƑgazdasĂĄgi gyakorlatoknak. A legkifejezettebb eltĂ©rĂ©s a fitokĂ©miai anyagok esetĂ©ben tapasztalhatĂł: a biotermelĂ©sbƑl szĂĄrmazĂł növĂ©nyek ezekbƑl jĂłval többet tartalmaznak.

A fitokĂ©miai anyagok hatĂĄsai közĂ© tartozik a fehĂ©rjeoxidĂĄciĂłtĂłl Ă©s a lipidperoxidĂĄciĂłtĂłl valĂł vĂ©delem. Ez azĂ©rt kĂŒlönösen Ă©rdekes, mert e kĂ©t folyamat összefĂŒggĂ©sbe hozhatĂł szĂĄmos betegsĂ©ggel, köztĂŒk a daganatos megbetegedĂ©sekkel. Azok a kutatĂĄsi eredmĂ©nyek, amelyek alapjĂĄn a vörös hĂșsokat potenciĂĄlisan rĂĄkkeltƑnek Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szempontbĂłl mĂĄs okokbĂłl is kedvezƑtlennek tekintik, nem veszik figyelembe az eltĂ©rƑ beltartalmi Ă©rtĂ©keket, Ă©s azt sem, hogy az Ă©tkezĂ©sek sorĂĄn a velĂŒk egyĂŒtt fogyasztott többi Ă©lelemmel hogyan hatnak egymĂĄsra. Pedig az emberi egĂ©szsĂ©gre valĂłsĂĄgosan gyakorolt hatĂĄs ezek nĂ©lkĂŒl nem Ă©rthetƑ meg. És arrĂłl se feledkezzĂŒnk meg, hogy a gyepre alapozott ĂĄllattartĂĄs termĂ©szetkĂ­mĂ©lƑ, fenntarthatĂł mezƑgazdasĂĄgi- Ă©s Ă©lelmiszer-rendszerekbe is jĂłl beilleszthetƑ ĂĄllatitermĂ©k-elƑállĂ­tĂĄsi mĂłd!

Az ĂĄllattartĂĄs mĂłdja sem mindegy.
KĂ©p: canva

KĂ©retlen rĂĄadĂĄs

A konvencionĂĄlis termelĂ©ssel nem csak az a gond, hogy egyes anyagokbĂłl kevesebbet tartalmaznak a termĂ©nyek. Az ilyen termelĂ©sbƑl szĂĄrmazĂł növĂ©nyeknĂ©l gyakran kimutathatĂłk vegyszermaradvĂĄnyok Ă©s nehĂ©zfĂ©mek, valamint antibiotikumokra rezisztens baktĂ©riumok is elƑfordulnak. Mindezek nyilvĂĄnvalĂłan kedvezƑtlenek az emberi egĂ©szsĂ©gre nĂ©zve. Az alacsonyabb C-vitamin-tartalom magasabb nitrĂĄttartalommal pĂĄrosulva kĂŒlönösen szerencsĂ©tlen: Ă©pp a C-vitamin vĂ©dene ugyanis a nitrĂĄt kedvezƑtlen hatĂĄsaitĂłl.

A termelés módja a vitamintartalomra is hatåssal van.
KĂ©p: canva

ÉlelemtermelĂ©s Ă©s egĂ©szsĂ©g

A tanulsĂĄg tehĂĄt az, hogy kedvezƑ hatĂĄsai vannak a termĂ©szetkĂ­mĂ©lƑ termelĂ©snek az Ă©lelem beltartalmĂĄra, ha a makrotĂĄpanyagok mögĂ© nĂ©zĂŒnk. A fitokĂ©miai anyagok, melyek tĂĄmogatjĂĄk az emberi egĂ©szsĂ©get, nagyobb mennyisĂ©gben vannak jelen a biotermelĂ©sbƑl szĂĄrmazĂł termĂ©nyekben. A kutatĂłk ugyanakkor megjegyzik, hogy a fitokĂ©miai anyagok fokozott bevitelĂ©nek legalapvetƑbb mĂłdja az, ha több (Ă©s többfĂ©le) növĂ©nyt fogyasztunk.

A mezƑgazdasĂĄgi Ă©lelmiszer-rendszereink szĂĄmos mĂłdon befolyĂĄsoljĂĄk az egĂ©szsĂ©gĂŒnket. Az agroökolĂłgiai – tehĂĄt az ökolĂłgiai folyamatokra, a sokfĂ©lesĂ©gre, a helyi lĂ©tforrĂĄsokra Ă©pĂ­tƑ, kevĂ©sbĂ© inputintenzĂ­v Ă©s a tĂĄrsadalmi aspektusokra is nagy hangsĂșlyt fektetƑ – megközelĂ­tĂ©sek többszörösen kedvezƑk lehetnek az emberi egĂ©szsĂ©g megƑrzĂ©se Ă©s az ökolĂłgiai vĂĄlsĂĄg mĂ©rsĂ©klĂ©se szempontjĂĄbĂłl. A környezetĂŒnk Ă©s az emberi egĂ©szsĂ©g szorosan összefĂŒgg egymĂĄssal. Fel kell hagynunk azokkal a termelĂ©si gyakorlatokkal, amelyek egĂ©szsĂ©gtelen Ă©s környezetpusztĂ­tĂł Ă©lelmet hoznak lĂ©tre!

A fenntarthatĂłsĂĄggal Ă©s azzal, hogy mi mit tehetĂŒnk bolygĂłnk vĂ©delmĂ©Ă©rt kiemelten foglalkozott a nemrĂ©g vĂ©get Ă©rt Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsĂĄgi ExpĂł is.

Kiemelt kép: canva

Irodalmak

  • Montgomery, D. R. & BiklĂ©, A. (2021) Soil health and nutrient density: beyond organic vs. conventional farming. Frontiers in Sustainable Food Systems, 5, 417. (Szemle magyarul itt)
  • Provenza, F. D., Kronberg, S. L. & Gregorini, P. (2019) Is grassfed meat and dairy better for human and environmental health? Frontiers in Nutrition, 6, 26. (Szemle magyarul itt)
  • BarabĂĄsi, A. L., Menichetti, G. & Loscalzo, J. (2020) The unmapped chemical complexity of our diet. Nature Food, 1(1), 33–37. (Szemle magyarul itt)
  • Frison, E. & ClĂ©ment, C. (2020) The potential of diversified agroecological systems to deliver healthy outcomes: Making the link between agriculture, food systems & health. Food Policy, 96, 101851. (Szemle magyarul itt)
  • McGreevy, S. R., Rupprecht, C. D., Niles, D., Wiek, A., Carolan, M., Kallis, G., … & Tachikawa, M. (2022) Sustainable agrifood systems for a post-growth world. Nature Sustainability, 5(12), 1011–1017.
  • Banerjee, S. & van der Heijden, M. G. (2023) Soil microbiomes and one health. Nature Reviews Microbiology, 21(1), 6–20. (Szemle magyarul itt)
search icon