Melyek a globális energiaipari foglalkoztatás új trendjei?
Melyek a globális energiaipari foglalkoztatás új trendjei?

Az Energiastratégia Intézet ezúttal a Nemzetközi Energiaügynökség globális energiaipari munkaerőhelyzetet vizsgáló jelentésére reflektál elemzésében.

World Energy Employment címmel tavaly novemberben harmadszor jelent meg a Nemzetközi Energiaügynökség globális energiaipari munkaerőhelyzetet vizsgáló jelentése. Az írás átfogó képet nyújt az ágazat értékláncának teljes spektrumában tapasztalható foglalkoztatási helyzetről, a fosszilis energiahordozók kitermelésétől a bioenergia és a nukleáris energia területén, a zöld hidrogén előállításán, az energiatermelésen, valamint az energiaátvitelen keresztül egészen az energiatárolás és -elosztás folyamatáig.

Az elemzés kiemeli, hogy a munkahelyteremtésben egyre jelentősebb a tiszta energiával foglalkozó ágazatok szerepe, egyúttal rávilágít a fosszilis energiahordozókban érdekelt szektorok lassuló növekedésére, valamint a világ energiaipari régióinak egyenlőtlen fejlődésére.

A 2024 novemberében megjelent jelentés szerint globális szinten vizsgálva 2023 során az energiaiparban jobban alakult a munkaerőhelyzet, mint a piac többi szereplője esetében. Az év folyamán az új ágazati beruházások közel 2,5 millió munkahelyet teremtettek, és ennek eredményeként a szektorban foglalkoztatottak száma meghaladta a 67 milliót. Ezáltal az energiaipari foglalkoztatottság 3,8%-kal emelkedett, szemben a többi gazdasági terület átlagos, 2,2%-os növekedésével.

A tiszta energiával foglalkozó ágazatokban 1,5 millió, a fosszilis energiahordozókhoz kapcsolódóakban pedig 940 ezer új munkahely jött létre. A foglalkoztatottság bővülése azonban jelentős regionális különbségeket mutatott: Kínában például az új állások több mint 90%-a a tiszta energiával foglalkozó szektorokban jött létre, a Közel-Keleten viszont az új munkahelyek 80%-át a fosszilis tüzelőanyagokhoz kötődő iparágak adták.

Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva