Úgy gondolod, egészséges az otthonod? Könnyen lehet, hogy tévedsz!

Úgy gondolod, egészséges az otthonod? Könnyen lehet, hogy tévedsz!
Úgy gondolod, egészséges az otthonod? Könnyen lehet, hogy tévedsz!

Ha arra gondolunk, hogy egészséges életmód, a sport és az étkezés ugrik be mindenkinek. Aztán jön az alvás és a szabad levegős elfoglaltságok. De az otthonunk és annak részletei vajon hányadik helyen jutnak eszünkbe? Az épületbiológia fontos tényező az egészség szempontjából, de jó eséllyel a legtöbben elhanyagolják, ami nem csoda, hiszen keveset tudunk róla.

Az épületbiológia egészségügyi, fenntarthatósági és tervezési szempontokat érint elsősorban. De mit is jelent ez? Röviden annyit, hogy milyen anyagokból, miképpen tervezed meg otthonod és annak környezetét. Ugyanis hajlamosak vagyunk teljesen megfeledkezni arról, hogyan hat a házunk a körülötte lévő környezetre és leginkább a mi és családunk egészségére. Mindenki lelkesen választja ki a szobák falainak színét, a bútorokat, a csempét vagy éppen a homlokzatot borító szigetelést. A környezeti hatás azonban sokadlagos tényező, ha egyáltalán számba vesszük.

Mi fán terem az épületbiológia?

Az épületbiológia az épített környezet emberre és a természetre gyakorolt ​​hatásával foglalkozik. Az emberek jóléte és egészsége éppen olyan fontos tényező az épületbiológiában, mint a természeti értékek védelme vagy az arra gyakorolt hatás. A cél voltaképp az, hogy egészséges, fenntartható és természetközeli épületek szülessenek, alacsony környezeti terheléssel, és biztonságos és kényelmes élettérrel.

Rengeteget számít az épített környezet is
Kép: canva

Ezek azonban nem feltétlenül a legfontosabb tényezők egy építkezés vagy felújítás során. Pedig kétségtelenül fontos tényező, főképp, ha az alábbiakat is figyelembe vesszük:

  • Egészségvédelem: Az időnk akár 90%-át is zárt terekben töltjük, így a belső környezet minősége jelentős hatással van az egészségükre.
  • Környezettudatosság: Az épületek ökológiai hatásaival csökkenthető a hulladéktermelés és az energiafelhasználás is.
  • Hosszú távú költségmegtakarítás: Az energiahatékony és fenntartható megoldások csökkentik az üzemeltetési költségeket, például a rezsit.
  • Kényelem és jó közérzet: Ha szem előtt tartjuk az épületbiológiai szempontokat, nem csak az életminőségünk hanem a komfortérzetünk is javulhat.
Egy szép és szabad kert rengeteg előnnyel jár
Kép: canva

A legfőbb szempontok, ha egészséges otthonra vágysz

Az épületbiológia néhány nem elhanyagolható szempontot vesz figyelembe. Ilyen az egészségmegőrzés, vagyis, hogy milyen építési anyagokat, festékeket, bútorokat és szigetelőanyagokat választasz. Az alapelv, hogy kerülni kell mindent, ami káros vegyi anyagokat bocsájthat ki, úgy, mint például a formaldehid. De a belső terek levegőminősége is fontos, hiszen a jó szellőzés vagy az allergénmentes anyagok használata legalább ennyire egészségmegőrző tényező.

A természetes anyagokat részesíti előnyben. Ez lehet újrahasznosított vagy lebomló anyag is, de a fa, a kő vagy a vályog mindenképpen előtérbe kerül. De a szalmabála vagy a döngölt föld éppen olyan jó megoldás.

A fenntarthatóság és energiahatékonyság kulcstényező, ha valaki épületbiológiai szempontokat is vizsgál. A napenergia, a passzívház-technológia vagy a hőszivattyús rendszer segít abban, hogy az épület teljes életciklusa alatt csökkenthesse az ökológiai lábnyomát.

Az építkezés során fontos az épület tájolása is. A természetes fény hasznosítása és optimalizálása szintén alapelv, mint ahogyan az is, hogy a helyi éghajlati adottságokat és természetes erőforrásokat is figyelembe vegyük. Ugyanez vonatkozik a megfelelő szigetelésre és szellőzésre: a cél a penészesedés megelőzése és a megfelelő páratartalom elérése.

Kint és bent is a természetes anyagok használata javasolt
Kép: canva

Az épületbiológia 25 alapelve segít, hogy másképp gondolkodj

Ma már aki építkezik vagy felújít nem igazán engedheti meg, hogy becsukja a szemét, ha a klimatikus viszonyokról van só. A forró nyarak, nagy és hirtelen lezúduló esők az épületeinkre is hatással vannak. Az egészséges környezet megtartásához az is kell, hogy lásd a lehetőségeid és merj nyitni olyan régi, de ismét aktuális megoldások felé, mint például a vályog vagy a szalmabála-szigetelés.

Ne feledjük a régi, ám természetes anyagokon alapuló építkezést
Kép: canva

A 25 alapelv az alábbi:

  1. A telek és annak környezete harmonizáljon a természeti tájjal, lehetőleg kerüljük a szennyezett vagy veszélyes területeket.
  2. Az épületekhez természetes, újrahasznosítható és lehetőleg helyi anyagokat használjunk.
  3. Használjunk tiszta, természetes ivóvizet, és törekedjünk a víz hatékony felhasználására és újrahasznosítására (például esővíz, szürkevíz).
  4. Optimalizáljuk a természetes fényhasználatot és a megfelelő árnyékolást, hogy minél kevesebb mesterséges fényre legyen szükség.
  5. Az épületek legyenek jól szigeteltek, és használjunk energiatakarékos megoldásokat.
  6. Az építési anyagok szellőzzenek, hogy elkerüljük a penészt, de a páratartalom megfelelő legyen.
  7. A belső terek hőmérséklete, páratartalma és levegőminősége legyen optimális.
  8. Minimalizáljuk az elektromágneses sugárzást és az elektromos mezőket az épületekben.
  9. Csökkentsük a rádiófrekvenciás és egyéb mesterséges sugárzások jelenlétét.
  10. Az épületek védjenek a külső és belső zajforrásoktól, és biztosítsanak csendes, nyugodt környezetet.
  11. A belső terek legyenek funkcionálisak, harmonikusak és ergonomikusak is.
  12. Kerüljük a szintetikus anyagokat, és válasszunk természetes, nem toxikus megoldásokat.
  13. Minimalizáljuk a káros vegyületek (pl. VOC-k) kibocsátását a belső terekben.
  14. Az építési és bontási hulladékokat csökkentsük a legkevesebbre, igyekezzünk azt újrahasznosítani.
  15. Használjunk megújuló energiaforrásokat, például napenergiát vagy geotermikus energiát.
  16. Támogassuk a csapadékvíz összegyűjtését és hasznosítását.
  17. Alkalmazzunk környezetkímélő fűtési és hűtési rendszereket.
  18. Az épület energiaigényét helyi, fenntartható forrásokból fedezzük.
  19. Támogassuk a természetes növényzetet és zöldfelületeket az épületek körül.
  20. Támogassuk az épülethez közeli fenntartható közlekedési lehetőségeket (pl. gyalogos- és bicikliutak, tömegközlekedés).
  21. Az épített környezet segítse elő a biológiai sokféleséget, ne leigázza azt.
  22. Az épületek és a tervezés szolgálják a közösségi élet fejlődését.
  23. Az épületek legyenek időtállóak, könnyen fenntarthatók és adaptálhatók.
  24. A tulajdonosok és lakók ismerjék és értsék az épület fenntartható használatának alapelveit.
  25. Az építési és működtetési folyamatokat rendszeresen ellenőrizzük, hogy megfeleljenek az épületbiológiai elveknek.
Itt csak úgy hemzsegnek a élőlények: a megvalósult biodiverzitás
Kép: canva

A listát megvalósítani nem könnyű, de ha már csak pár eleme rendben van az otthonodban, nagyot léptél előre. A természetes hőszigetelés, a zöldtetők használata vagy a természetes alapú festékek is mind segítenek abban, hogy egészségesebb környezetben élhess.

Nehéz ennyi mindennek megfelelni, és komoly kutatómunka és elkötelezettség kell ahhoz, hogy valóban betartsd a fenti elveket. De az életünk nagy részét ezekben az épületekben éljük le: vajon megengedhetjük magunknak, hogy az otthonaink mérgezzenek bennünket?

Kiemelt kép: canva

search icon