
Egy tanulmány alapján jó lehetőség lenne a klímaváltozás elleni harcban bevetni a farkasokat. Ezzel ugyanis visszaszoríthatják a szarvasállományt, mely miatt nehézkes az erdők természetes felújulása.
A Leedsi Egyetem kutatói elméleti szinten vizsgálták, mi történne, ha a Skót-felföldön visszatelepítenék a farkasokat. Eredményeik szerint ez a lépés segítené az erdők felújulását, sőt, új területek erdősülését is. Ezzel pedig akár éves szinten egymillió tonnányi szén-dioxidot tudnának megkötni.
A kutatók összesen négy különböző, a felföldön található területet használtak a modell elkészítéséhez. Eszerint nagyjából 167 farkas jelenléte képes lenne annyira csökkenteni a szarvasállományt, mellyel már lenne esélye a fiatal fáknak felnőni – írja a ScienceDaily. Ez az első tanulmány, mely a farkasok lehetséges hatását vizsgálja az erdők terjeszkedésére, valamint azok szénmegkötő képességének változására. A kutatók szerint ezek az eredmények megerősítik azt, hogy a ragadozók igen fontos szerepet töltenek be a klímaváltozás mérséklésében.
A tanulmány rámutat, hogy a farkasokat 250 évvel ezelőtt irtották ki Skóciából. Ennek köszönhetően a gímszarvas állomány jelentősen megnövekedett. A vadgazdálkodók erőfeszítései ellenére mára a becslések szerint nagyjából 400 ezer példányból áll a populáció.
Skócia Európa egyik legkevesebb erdejével rendelkező országa, mindössze 4 százalékát borítják fák (Magyarországon ez az arány körülbelül 20 százalék). Szinte csak ott van valamiféle megújulás, ahol kerítéssel zárják ki a szarvasokat. Ezért már régóta téma a nagyragadozók betelepítése az Egyesült Királyságba és más területekre is. Nyugat-Európában a farkaspopuláció jelenleg meghaladja a 12 ezer egyedet, és korábbi európai történelmi elterjedési területük 67 százalékát foglalták vissza. Ebbe beleértve az olyan ember által uralt tájakat is, mint amilyenek Közép-Európa nagy részén jellemzőek.
A kutatók szerint mindenképpen figyelembe kell venni a farkasok visszatelepítésének előnyeit. Ennek ugyanis a már jól dokumentált gazdasági és ökológiai hatásai mellett, a mostani tanulmány által kimutatott szén-dioxid tárolással, konkrét pénzügyi előnyei is lennének. Emellett profitálhatna az ökoturizmus, valamint csökkenhetne a vad-gépjármű ütközések száma, a szarvasokhoz köthető Lyme-kór esetek száma, illetve a kilövések költsége is.
Lee Schofield, a tanulmány egyik társszerzője elismerte, hogy elengedhetetlen az érintett felek és a nyilvánosság bevonása is egy ilyen visszatelepítési projektbe. A gazdák és a farkasok védelme érdekében fontos a tájékoztatás, valamint a megfelelő eszközök rendelkezésre állása. Ilyen lehet például a villanypásztor, a nagytestű juhászkutyák, vagy a kormány által biztosított támogatás ezek beszerzésére, valamint megfelelő kompenzáció rendelkezésre állása, ha a védekezés ellenére is bekövetkezik egy farkastámadás.
(Magyar Mezőgazdaság / ScienceDaily)
Fotó: Canva