Egy új kutatás eredményei szerint 1970 óta globálisan 1,3 ezer milliárd dolláros gazdasági kár keletkezett az az invazív növény-, és állatfajok tevékenysége nyomán, a kár azonban nagyon sokszor nem csak anyagi.

A Nature című tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerint az invazív fajok okozta kár exponenciálisan növekedett a vizsgált időszak előrehaladtával. Ez betudható a meg a megfelelő kontroll és a megelőzés hiányának, melyek egyébként több nagyságrenddel kevesebbe kerültek volna.

A tudósok kiemelték, hogy a probléma súlyosságához mérten nagyon kis érdeklődés övezi az invazív fajokat, pedig kártételük óriási. Például csak 2017-ben 163 milliárd dolláros kár keletkezett. Összehasonlításképp ez az összeg akkora mint az ENSZ és a WHO egy éves költségvetésének a 20 szorosa.

Közben azt sem szabad elfelejteni, hogy az invazív fajok túlnyomó többségét az ember hurcolta be, vagy egyenesen telepítette be. A tanulmány megállapításai szerint az invazív fajok többféle módon is okozhatnak kár:

  • Őshonos fajok kihalását okozhatják, hiszen a legtöbbször természetes ellenségek nélkül korlátlanul szaporodhatnak, illetve az őshonos fajok gyakran képtelenek védekezni ellenük.
  • Veszélyeztethetik az emberek egészségét, mert adott helyen új és veszélyes betegségeket hordozhatnak és terjeszthetnek, esetleg allergének lehetnek.
  • Komoly anyagi károkat okozhatnak a mezőgazdaságban, és tönkre tehetnek emberek által épített infrastruktúrákat is.

Ahogy arról már többször írtunk, az invazív fajok meglehetősen nagy problémát okoznak hazánkban is. Közismert példák a parlagfű vagy épp a krumplibogár (borítóképünkön), de tulajdonképp a hungarikumként kezelt akác is ebbe a körbe tartozik.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(The Converzation/zhvg)

hirdetés
Exit mobile version