A térség nagy részén általánossá vált a napközbeni 40°C körüli hőség, melynek nyomán több helyen figyelmeztetést adtak ki a hatóságok, Kaliforniában pedig szükségállapotot hirdettek.
Gavin Newson kaliforniai kormányzó szerint a szombat éjfélig érvényben lévő szükségállapotra azért volt szükség, hogy csökkenteni tudják az energetikai infrastruktúra terheltségét, melynek nyomán azt is kérte az emberektől, hogy maximum 25°C-ra állítsák klímaberendezéseiket. Az államban a forróság vasárnapig még biztosan kitart, amikor 37-43°C várható.
Az embereket mindenhol arra kérik, hogy ha nem muszáj, napközben ne menjenek a szabadba. Lehetőség szerint tartózkodjanak légkondicionált helyiségekben, vagy más hűvös helyen vészeljék át a kíméletlen forróságot.
A BBC cikke szerint egyébként a délnyugati államokban nagyjából 50 millió embert érint az extrém hőség. A kánikula a kaliforniai Death Valley Nemzeti Parkban a legelviselhetetlenebb (borítóképünkön), ahol csütörtökön 54 fokig emelkedett a hőmérséklet. Itt azonban ez nem megy ritkaságszámba, ez a terület korábban is az elképesztő forróságáról volt híres. Itt mérték a valaha volt legforróbb hőmérsékletet is, 1913. júliusában 56,7°C-ot.
A kevésbé a forróságáról ismert Denver lakói sincsenek könnyű helyzetben, ahol már harmadik napja tetőzik 38°C környékén a nappali hőmérséklet. Ez persze még mindig enyhének tűnhet a Las Vegas-i 46, és a Phoenix-i 48°C képest.
A kutatók szerint a nyugati parton egyre erősebbek a hőhullámok. Feltételezéseik szerint akár további 2–5, a mostanihoz hasonló hőhullám érheti a régiót a nyár végéig.