Ez történt eddig a klímacsúcson – szerdai mini összefoglaló
Ez történt eddig a klímacsúcson – szerdai mini összefoglaló

Glasgow-ban zajlik a COP26, az ENSZ éves klímacsúcsa, melyet sokan vízválasztónak tartanak a klímaváltozás elleni küzdelemben. A Greendexen próbálunk minél nagyobb figyelmet szentelni a történéseknek, és időről–időre összefoglaljuk a legfrissebb híreket.

A tegnapi összefoglaló a 400 magángépről, az kőkemény beszédekről és alvó Bidenről az alábbi linken érhető el.

Bár tegnap véget ért a csúcstalálkozó állam- és kormányfők részvételével zajló része, nem maradtunk adok–kapok nélkül ma sem. Joe Biden arról beszélt az indulása előtti sajtótájékoztatón, hogy Kína és Oroszország óriási hibát követett el azzal, hogy legfőbb vezetőik nem vettek részt a klímacsúcson, illetve nem járulnak hozzá kellőképpen a csúcstalálkozó sikeréhez. Az amerikai elnök kijelentéseit mindkét ország elutasította.

Mi az ilyen kérdésfeltevéssel nem értünk egyet. Nem az a célja Oroszország klímával kapcsolatos intézkedéseinek, hogy valamilyen rendezvényhez időzítve hozzuk meg őket. Természetesen nem szeretnénk csökkenteni a glasgow-i rendezvény fontosságát, de Oroszország klímával kapcsolatos cselekedetei következetesek és nagyon komoly, átgondolt természetűek.

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az MTI tudósítása szerint

Ehhez képest a házigazda brit miniszterelnök, Boris Johnson bizakodásának adott hangot a csúcstalálkozó sikerét illetően. Mint mondta, a hétvégi G20 csúcson még pesszimista volt, de most azt érzi, van esély az áttörésre. Futballból kölcsönzött példájában azt mondta, néhány napja még 5-1 arányú vesztésre állt az emberiség a klímaváltozással szemben. Ehhez képest mostanra úgy látja, hogy talán két góllal is feljöttünk és esélyünk lehet arra, hogy eljussunk a hosszabbításig.

Azonban nem mindenki olyan lelkes, mint Johnson. A szintén Glasgow-ban tartózkodó, ám a csúcstalálkozó hivatalos eseményeitől távol maradó Greta Thunberg szerint a „COP26 olyan, mint a korábbi klímacsúcsok, amik sehová sem vezettek”. A svéd klímaaktivista úgy gondolja, hogy a változás nem a tárgyalótermekben fok elkezdődni, és sokkal fontosabb lenne, hogy meghallják azon emberek hangját, akik már most is a klímaváltozás hatásaitól sújtott területeken élnek.

Borítókép: twitter.com/Greenpeace

search icon