Magyarországon másfél évtizede állandósulni látszik néhány fehér gólya áttelelése.
Minden télen előfordul, hogy néhány fehér gólya hazánkban marad, ezek látványa pedig sokakban aggodalmat kelt. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) beszámolója szerint azonban nem kell félteni őket, ugyanis nem betegek és nem szorulnak segítségre, csupán úgy mérték fel, hogy jobban járnak, ha inkább nem kelnek útra.
A beszámoló szerint a gólyák többsége átlagos viselkedésű, ők délre vándorolnak a hideg évszak érkeztével. Néhány egyed viszont kockáztató: tavasszal korábban érkeznek, ősszel később vonulnak el, esetleg megpróbálkoznak az átteleléssel is. Ha a környezeti viszonyok nem változnak lényegesen, akkor ezek a próbálkozó példányok a nem túlélhető viszontagságok miatt elpusztulnak, így szaporodni sem tudnak. Viszont ha változik a környezet, akkor a kockáztató egyedek életben maradnak, szaporodni is képesek, így viselkedési sajátosságaikat át tudják örökíteni az utódaikba.
Minél nagyobb mértékű és gyorsabb a változás, annál több ilyen próbálkozó marad életben, így a fiókáiknak köszönhetően az immáron sikeres viselkedési stratégia gyorsan, akár évtizedek alatt jelentős mértékben feldúsulhat az állományban. Mivel a klímaváltozás meglehetősen gyorsan változtatja meg a környezeti viszonyokat, a következő időszakokban egyre több áttelelő gólya feltűnésére számíthatunk.
Amennyiben mégsem találnának elég táplálékot Magyarországon, esetleg elviselhetetlenné válna számukra az időjárás, akkor sincs minden veszve számukra. Ezek az életrevaló madarak ugyanis akár egyetlen nap alatt is ezer kilométerrel délebbre, meleg, mediterrán területekre tudnak húzódni – olvasható az MME közleményében.
Az itthon maradó fehér gólyák között egyre több lehet a „veterán”, azaz az olyan madár, amely sikeresen túlélt legalább egy áttelelést. Ez azért fontos, mert ezek a sikeres és egyre finomodó túlélési stratégia birtokában vághatnak bele a következő áttelelési kalandba. Az áttelelő gólyák egészségi állapotáról a legegyértelműbb visszajelzést a röpképesség vagy ennek hiánya ad. A tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasában álldogáló madárról már ránézésre tudni lehet, hogy tud repülni, egészséges.
Ha napokon keresztül olyan helyen látunk gólyát földön ülni, ahol nincs számára táplálék, egészségi állapota úgy ellenőrizhető, ha lassan felé sétálunk – amennyiben felrepül, akkor minden rendben van. Fontos, hogy mielőtt ezt megtennénk, lehetőleg érdeklődjünk a környéken, mert a madarak folyamatos ingerlése zavarja az áttelelésüket. Probléma esetén a területileg illetékes nemzeti park őrszolgálatát lehet értesíteni.
(Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)
Fotó: Canva