Az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) friss adatai szerint az idei február a hetedik legmelegebb volt a mérések kezdete óta.
A szervezet jelentéséből kiderül, hogy már most gyakorlatilag biztosnak tekinthető, hogy 2022 bekerül majd a valaha mért 10 legmelegebb év közé. Ez már a februári adatokon is látszik, a tendenciát pedig jól mutatja, hogy ez volt 446. hónap zsinórban, amikor az hőmérséklet meghaladta a 20. századi átlagot.
Regionálisan persze voltak eltérések. A NOAA adatai szerint az átlagosnál hűvösebb hőmérséklet volt megfigyelhető Észak-Amerikában, Grönlandon és az Atlanti-óceán északi részén, valamint Észak-Afrika, Közép- és Dél-Ázsia, Ausztrália és a Csendes-óceán középső részein.
Mindeközben Európában, Nyugat- és Észak-Oroszországban, az Atlanti-, az Indiai- és az Észak- és Nyugat- Csendes-óceánban, valamint Közép- és Dél-Amerika egyes részein és Afrika déli részén az átlagosnál jóval magasabb volt a hőmérséklet. A melegedés a sarkokat sem hagyta érintetetlenül. A jelentés szerint az antarktiszi jég kiterjedése 30%-kal marad el a szokásostól.
A megfigyeléseket a magyar adatok is megerősítik. Ahogy az Országos Meteorológiai Szolgálat írja, méréseik alapján a 2021/2022-es tél az átlagnál 1,7 Celsius fokkal melegebb volt, ezzel a tizenkettedik legenyhébb 1901 óta.