A Biológiai Sokféleség Egyezmény biológiai biztonságról szóló Cartagena Jegyzőkönyve, hatálybalépésének 20. évfordulóját ünnepli.
A BiolĂłgiai SokfĂ©lesĂ©g EgyezmĂ©ny Cartagena JegyzĹ‘könyve a biolĂłgiai biztonságrĂłl szĂłlĂł olyan nemzetközi szerzĹ‘dĂ©s, amely a gĂ©ntechnolĂłgiával mĂłdosĂtott szervezetek (GMO-k) országok közötti szállĂtását szabályozza. A JegyzĹ‘könyvet 2000. január 29-Ă©n fogadták el, Ă©s 2003. szeptember 11-Ă©n lĂ©pett hatályba, amelyhez Magyarország 2004-ben csatlakozott. A megállapodást 173 ország Ărta alá, amelyek listája ezen a honlapon Ă©rhetĹ‘ el.
Magyarország GMO-mentessĂ©g melletti erĹ‘s elkötelezettsĂ©gĂ©t jelzi, hogy a 2012-tĹ‘l hatályos Ăşj AlaptörvĂ©ny is cĂ©lkĂ©nt tűzi ki a hazai Ă©lelmiszeripar Ă©s mezĹ‘gazdaság GMO-mentessĂ©gĂ©nek biztosĂtását. A magyar kormány ellenzi a közelmĂşltban közzĂ©tett brĂĽsszeli javaslatot, miszerint az EurĂłpai Bizottság megszĂĽntetnĂ© a tagállamok önrendelkezĂ©si jogát az Ăşj gĂ©nkezelĂ©si technikákkal előállĂtott növĂ©nyek termesztĂ©se kapcsán Ă©s eltörölnĂ© az ilyen termĂ©kek kötelezĹ‘ jelölĂ©sĂ©t. Â
Hazánk a közĂ©p-kelet eurĂłpai országok közĂĽl elsĹ‘kĂ©nt fogadta el e terĂĽlet szabályozására vonatkozĂł, a gĂ©ntechnolĂłgiai tevĂ©kenysĂ©grĹ‘l szĂłlĂł 1998. Ă©vi XXVII. törvĂ©nyt, amely teljes összhangban van a nemzetközi szabályozással. Magyarország már a JegyzĹ‘könyv szĂĽletĂ©sekor, Ă©s azĂłta is aktĂv Ă©s kezdemĂ©nyezĹ‘ szerepet játszik a JegyzĹ‘könyv vĂ©grehajtásában.
A JegyzĹ‘könyv meghatározza a biolĂłgiai biztonság fogalmát Ă©s biztosĂtja egysĂ©ges Ă©rtelmezĂ©sĂ©t minden egyes ország számára. A nemzetközi szabályozás cĂ©lja annak garantálása, hogy az Ă©lĹ‘, mĂłdosĂtott szervezetek szállĂtása, kezelĂ©se Ă©s felhasználása ne járjon káros hatással a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©gre Ă©s az emberi egĂ©szsĂ©gre.
A Jegyzőkönyvről részletes információk itt találhatók.