A karbonsemlegességhez szükséges technológia rendelkezésre áll, már csak a gazdasági és társadalmi szándékra lenne szükség ahhoz, hogy újra egyensúlyi helyzetbe hozzuk a bolygó éghajlatát – állítja egy friss tanulmány.
A Nature Climate Change-ben nemrég megjelent tanulmány szerint az azonnali változtatás esetén akár már évtizedek múlva megmutatkoznának a beavatkozás következményei, a klíma újra egyensúlyi helyzetbe kerülhetne, de legalábbis a felmelegedés annyira lelassulna, hogy évszázadok állnának rendelkezésünkre az adaptációhoz.
Ez azért lenne lehetséges a feltételezések szerint, mert a légköri üvegházgáz-bevitel utánpótlásának megszűnése esetén a természetes nyelők, mint például az óceánok és a fotoszintézist végző növények sokkal hamarabb vonnák ki a többletet a korábban feltételezettnél.
Ez azt jelenti, hogy a tetteinknek azonnali következménye lesz a felmelegedésre: a csökkenő szén-dioxid-koncentráció elegendő hűtő hatást gyakorol majd ahhoz, hogy a már bekövetkezett melegedést ellensúlyozni tudja. Ez nem azt jelenti, hogy újra hűvösebb lesz, de a felmelegedés megáll, vagy legalábbis a mostani tempó drasztikusan lelassul.
-mondta Michael Mann, a Pennsylvani Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője
Sokak szerint ezek az új eredmények azért nagyon fontosak, mert sokkal könnyebb motiválni, szigorú korlátozások elfogadására és életmódváltásra rávenni az embereket, ha megalapozottan lehet mondani, hogy az eredmény biztosra vehető, és hogy ők maguk is megtapasztalhatják majd.
Jelenleg azonban, ahogy arról a tanulmányt bemutató Népszava cikke is beszámol, a most már minden napra jutó, 2030-ra, 2050-re és más dátumokra klímasemlegességet ígérő országok és cégek vállalásai ellenére, a koronavírus nyomán észlelt átmeneti visszaeséstől eltekintve, továbbra is növekedő pályán van a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás.