Hatalmas, eddig ismeretlen ózonlyukat fedeztek fel

Hatalmas, eddig ismeretlen ózonlyukat fedeztek fel
Hatalmas, eddig ismeretlen ózonlyukat fedeztek fel

Óriási ózonlyukat azonosítottak, amely majdnem a Föld teljes trópusi régiója felett terül szét. Hétszer akkora, mint az Antarktisz feletti, már ismert lyuk.

A lyukat a kanadai Waterloo Egyetem (Ontario) kutatója, Qing-Bin Lu professzor fedezte fel, aki elmondta, hogy ez a lyuk már több mint harminc éve létezhet, és a kiterjedése miatt a földi populáció felére hatással lehet.

Ezen hatások kapcsán a professzor a következőket említette: a lyuk növelheti a talajközeli UV-sugárzást és a bőrrák, valamint a szürkehályog kialakulásának a kockázatát, de ezeken kívül is negatív hatásokat gyakorolhat az egészségre és az ökoszisztémákra is a trópusi régiókban.

Fogós kérdés, hogy miként alakult ki egyáltalán ez a lyuk. 1987-ben sikerült kimutatni a kapcsolatot a halogénezett szénhidrogén-származékok (CFC-k) és az ózonréteg gyengülése között, aminek eredményeként megszületett egy, az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) által gondozott nemzetközi egyezmény, a montreali jegyzőkönyv, amely 1989-ben lépett életbe, és korlátozta a szóban forgó gázok kibocsájtását. Ennek eredménye, hogy az ózonlyukak csökkenésnek indultak, de nem tűntek el teljesen.

Ennek magyarázata lehet a kanadai tudós szerint, hogy a kozmikus sugarak jelentős kiváltó szerepet játszanak mind a sarki, mind a trópusi ózonlyukak kialakulásában.

(Forrás: raketa.hu Kép: pixabay.com)

search icon