Ha eddig irtózott a kullancsoktól és a legyektől, rossz hírünk van: létezik egy rovar, amely a kullancs és a légy keveréke, ráadásul kifejezetten agresszív vérszívónak mondható.
Nem teljesen új keletű probléma a kullancslégy jelenlétével járó fenyegetettség hazánkban, hiszen a szakértők szerint ez az erőszakos vérszívó egy ideje már köztünk él, ráadásul száma évről évre gyarapodik. Különösen aggasztóan hangzik, hogy míg eddig csupán legelőkön, istállók közelében, illetve az erdőkben lehetett találkozni a rovar ló-kullancslégy, valamint szarvas-kullancslégy nevű fajával, az elmúlt évek megfigyeléseinek adatai azt mutatják, hogy a kullancslégy olykor már a települések zöld területeire, sőt, akár a magánkertekbe is bemerészkedik.
De akkor mi is ez: légy vagy kullancs?
Alapvetően légy, vagyis a különböző kullancslegyek a légyalkatúak alrendjébe tartoznak, a kullancshoz csupán annyi közük van, hogy vérrel táplálkoznak, és hogy rendkívül ragaszkodóak áldozatukhoz, amelynek a szőrén vagy – madarak esetében – a tollazatán tapadnak meg. A kullancslégynek számos faja létezik, ezek közül a legijesztőbbek talán azok, amelyek hangtalanul repülve közelítik meg áldozatukat. Ezeket a kullancslegyeket ráadásul színük miatt sem egyszerűen veszik észre magukon a szerencsétlenül járt kiszemeltek, vagy ha észre is veszik, elpusztítani csak nehezen tudják támadójukat, annak erős kitinváza miatt. A kullancslegyek ráadásul nem válogatósak: eredetileg ugyan madarak, házi és vadon élő emlősök külső élősködői voltak, de ma már az embert sem kímélik, így jobb, ha elővigyázatosak vagyunk, amikor a természetben járunk.
Milyen veszélyekkel jár, ha a kullancslégy embert támad meg?
A kullancslégy csípése utáni duzzanat hosszú ideig megmarad, illetve erős viszketéssel is számolnunk kell. A bőrreakciók persze egyénenként változóak lehetnek, ám nem árt tudnunk, hogy a kullancslégy csípése – a darazsakéhoz képest elenyésző esetben, de – anafilaxiás sokkot is kiválthat. Tekintve, hogy a kullancslégy elsősorban állatokon élősködik, az, akit megcsíp, az állatokról hozott kórokozók és baktériumok jelentette veszélynek is ki van téve.
Hogyan védekezzünk a kullancslegyek ellen?
Semmiképp se a kereskedelmi forgalomban kapható rovarirtó szerekkel, ugyanis az eddigi tapasztalatok alapján azok hatástalannak bizonyultak ellene. Mivel azonban a kullancslégy elsősorban a szőrös testfelületeket, valamint a hajat célozza meg, hiszen ezeken a helyeken tud könnyedén megkapaszkodni, hatékony védekezési módszer lehet ellene, ha az erdei túráinkra zárt ruházatban és sapkában megyünk. Ha mégis felfedeznénk magunkon egy kullancslegyet, óvatosan, papír zsebkendő segítségével próbáljuk meg eltávolítani ruházatunkról.
Forrás: Sokszínű vidék (24.hu)
Kiemelt kép: Canva