Hogyan teljesíthetnének jobban szén-dioxid kibocsátás terén a turistaközpontok?

Mint minden gazdasági ágazat, a turizmus is szén-dioxid kibocsátással járul hozzá a klímaváltozáshoz, de ezen kívül több nem fenntartható gyakorlata is van, melyet mind a környezet, mind a helyiek érdekében fontos felülvizsgálni és megváltoztatni. 

A conversation.com írása a Zambia és Zimbabwe határán található Viktória vízesés turisztikai központja, a Victoria Falls példáján keresztül mutatja be, hogy a turizmus miképpen működik közre az üvegház hatású gázok kibocsátásában illetve mit tettek eddig és mit lehetne még fejleszteni ennek csökkentése érdekében. A cikkben említett 50 szállás szerencsére fenntartható módon épült a térségben, megőrizve a természeti adottságokat, ugyanakkor a működtetésük során jelentős a szén-dioxid kibocsátásuk. Ennek az az oka, hogy az elektromos energiájuk java részét szénből nyerik illetve a több nem energiahatékony gépet is használnak. Nem beszélve a nagy mennyiségű vízhasználatról és a járműforgalomról. Nem csak a nagy terepjárók járulnak hozzá a szénkibocsátáshoz, hanem még jelentősebb hatása van a légi utasszállításnak, hiszen a Viktória vízesést sokan helikopterrel közelítik meg. 

A Victoria Falls resort ugyanakkor rendelkezik a zöldturizmushoz szükséges lehetőségekkel: több helyen váltottak már napenergiára, gázra és kezdtek zöld növények telepítésébe. A továbbiakban a zöld szempontokat figyelembe vevő építkezések és az utasszállítás biciklivel való kiváltása is segíthet a klímasemlegessé válásban. Fontos lenne ösztönözni a helyi szolgáltatókat, mert ez az egyetlen útja, hogy sikerüljön elérni a Párizsi Egyezményben meghatározott 40 százalékos szén-dioxid kibocsátás csökkentést 2030-ra.

search icon