Így csökkenhetne felére a növényvédőszer-használat
Így csökkenhetne felére a növényvédőszer-használat

2030-ra felére kell csökkenteni az Európai Unióban a kémiai növényvédő szerek (peszticidek) használatát az uniós Zöld Megállapodás (Green Deal) értelmében. Egy német kutatóintézet tanulmánya szerint a megoldást az ún. peszticidadó jelenthetné, melyet a káros növényvédő szerekre vetnének ki.

A Helmholtz Környezetvédelmi Kutatóintézetet (UFZ) tanulmánya különböző koncepciókat vizsgáltak, beleértve a Dániában már 2013 óta működő peszticidadót rendszerét. Az eredmények alapján arra jutottak, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha az adót kockázati alapon vezetnék be és az összes kémiai növényvédő szerre alkalmaznák. Ezzel nem csak a vegyszerek veszélyességét, hanem a kilogrammonkénti hatás-intenzitást is figyelembe tudják venni.

Ez azért fontos, mert a peszticidek hatékonysága között óriási különbségek lehetnek. Az akár ezerszeres különbség sem ritka az egyes szerek között, így míg némelyikből csupán néhány gramm a megengedett mennyiség, addig vannak, melyekből több kilogrammot is ki lehet juttatni a környezetbe.

Emiatt fontos, hogy az adót a hektáronként és évenként megengedett maximális mennyiséghez kössék, így a szántóföldre és a környezetre gyakorolt hatásokat és kockázatokat is pontosabban lehetne számításba venni.

– mondja Matthias Liess ökotoxikológus, a kutatásban részt vevő egyik tudós

Ezek felül egyúttal azt is elemezték a tanulmányban, hogy az EU-nak milyen jogi lehetőségei lennének az egész Európai Unióra kiterjedő általános érvényű peszticidadó bevezetésére. Az UFZ álláspontja szerint egy ilyen adó hatékonyan csökkentené a vegyszerhasználatot, az így keletkezett bevételből pedig támogatni lehetne a mezőgazdaság ökológiai szerkezetátalakítását. (Greenpeace)

search icon