„Klímaállóvá” tenné az Európai Bizottság az EU-országok infrastruktúráját. Azok, akik különböző forrásokra pályáznának, az utakat, távközlési hálózatokat, hidakat és egyéb kulcsépítményeket úgy kell megtervezzék, hogy azok ellenálljanak az árvizeknek, hőhullámoknak és a klímaváltozás más szélsőséges időjárási hatásainak.
Az EU-s forrásokra pályázó fejlesztőknek egy néhány napja kiadott bizottsági útmutatás alapján figyelembe kell majd venniük, hogy az általuk épített infrastrukturális elemek ellenállók-e a klímaváltozás hatásaival szemben.
Így például azt, hogy egy híd kibírja-e az árvizeket, illetve szintén az áradásokhoz kapcsolódóan bizonyos területeken felül kell vizsgálni, milyen magasra építik a lakóingatlanokat. Vagy az egyre növekvő extrém meleg időjárás miatt a vasutaknak jóval magasabb hőmérsékleteket is ki kell bírniuk, mint korábban.
A technikai útmutatóban – melyről az Euractiv számolt be – a folyamatot a hatások enyhítésére és az azokhoz való alkalmazkodásra osztották fel, az eljárásokat pedig a hatások vizsgálata és részletes elemzése előzi meg.
A dokumentum ajánlásait azért is fontos figyelembe venni, mert előírás lesz azoknak, akik pályázni akarnak bizonyos uniós fejlesztési forrásokra, például a fosszilis üzemanyagokra épülő régiók gazdasági átállását segítő 17,5 milliárd eurós (6269 milliárd forintos) alap pénzeire.
Azoknál az építményeknél, melyekkel legalább 2050-ig számolnak, a klímasemleges kivitelezés is elvárás lesz.
Az iránymutatás ugyanis része az EU zöld céljainak, a Bizottság közleménye szerint segíti azok elérését, köztük az úgynevezett európai zöld megállapodásét és az Unió klímaügyi jogszabályait, melyek 2030-ig 55%-os kibocsátás-csökkentéssel és 2050-es klímasemlegességgel számolnak.
(Forrás: azonnali.hu Kép: pixabay.com)