
Megváltoztatnák a világ egyik legveszélyeztetettebb állatának a nevét. Az indítványozó szakértők a faj sajátos jellegzetességeire hivatkozva helyezték kilátásba a névváltoztatást.
A jávai orrszarvú a világ egyik legritkább emlősének számít. Mára kizárólag Indonézia egyetlen szigetén, Jáván fordul elő, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján pedig súlyosan veszélyeztetett fajként tüntetik fel. A szakértők szerint mindössze körülbelül 80 példány maradhatott ebből a fajból a világon – olvasható a ZooKeys tanulmányában.
A jávai orrszarvút a Rhinoceros nevű, egytülkű orrszarvúkat magában foglaló nembe sorolják, amelybe rajta kívül csak egy másik élő faj tartozik, az indiai orrszarvú. Az új tanulmány kutatói szerint a két faj között azonban lényeges eltérések mutatkoznak, amelyek ennek a rendszerezésnek a felülvizsgálását igénylik.
A jávai orrszarvú keskeny koponyával, levelek és puha táplálékok fogyasztására szolgáló fogazattal rendelkezik, testét pikkelyszerű, mozaikos redők fedik. Különlegessége, hogy kizárólag csak a hímeknek nőnek tülkei, a nőstényeknek nem.
Az indiai orrszarvú ezzel szemben jóval nagyobb termetű, fogazata fűfélék és keményebb táplálékok fogyasztásához idomult, ráncos bőréről hiányoznak a pikkelyszerű képződmények. Felépítésük mellett életmódjukban is nagy eltérések mutatkoznak: míg a jávai orrszarvú példányai magányosan élnek az erdőkben, addig az indiaiak időnként nagyobb csoportokat alkotnak.
A jelentős különbségek miatt a tanulmány szerzői úgy vélik, a jávai orrszarvút egy teljesen új nembe (Eurhinoceros) kellene sorolni, ezzel együtt pedig tudományos nevét is meg kellene változtatni Eurhinoceros sondaicusra.
Fotó: Canva