Állami ivartalanítás félmilliárdból

Állami ivartalanítás félmilliárdból
Állami ivartalanítás félmilliárdból

Új szintre lép Magyarországon az állatvédelem, miután másfél milliárd forinttal támogatja a kormány – közölte az MTI-vel az Agrárminisztérium kedden. Az erről szóló kormányhatározat értelmében az új pénzügyi forrás az állami fellépés hatékonyságának fokozása mellett, a kóbor állatok számának csökkentését, valamint a fennálló állatvédelmi, állat- és közegészségügyi problémák megoldását segítheti.

A határozat alapján anyagi segítséget kapnak a civil állatvédő szervezetek, az ebrendészeti telepek és az 5000 fő és az alatti kistelepülések önkormányzatai, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek az állatvédelmi szemléletformálásra és oktatásra. 

Hozzátették: a civil állatvédő szervezetek objektív pályázati rendszerű támogatására 500 millió forintos keretösszeg került kiírásra, melyért az Agrárminisztérium felel. A szervezetek ivartalanításra, férőhelybővítésre és működési költségre használhatják fel a támogatást. 

A határozat értelmében újra kiírásra kerül a nagy sikert arató Magyar Falu Program felelős állattartást elősegítő pályázata 250 millió forintos keretösszeggel, melyre ismét 5000 fő és az alatti lakosságszámú települések önkormányzatai pályázhatnak a lakosság állatainak ivartalanítására, veszettség elleni védőoltására és mikrochippel történő megjelölésére – mutatott rá a tárca. Hozzáfűzték: a Magyar Falu Program pályázat megvalósításáért a Miniszterelnökséget vezető miniszter felel. 

A tárca közleménye arra is kitér, hogy szintén pályázati rendszeren keresztül lehet majd támogatást igényelni az ebrendészeti telepek korszerűsítésére az Agrárminisztérium közreműködésével, férőhelyeinek bővítésére, melyre 450 millió forintos keretösszeget szántak. Az objektív pályáztatási rendszernek köszönhetően a támogatási összegek felhasználása számon kérhető – írták. Az Állatorvostudományi Egyetem közreműködésével 250 millió forintos keretösszegű támogatást szán a kormány állatvédelmi szemléletformálásra és oktatásra, illetve a lakosság tájékoztatására. A kormány a civil állatvédő szervezetek munkáját 2022-ben is támogatja tápadománnyal, 50 millió forint értékben.

A minisztérium ismertette: a cselekvési tervet 2022. január 31-ig készíti el Ovádi Péter Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos közreműködésével Nagy István agrárminiszter a kormány számára.

Ebrendészet és láncon tartás

Szintén friss hír, hogy a kormány elfogadta a kóbor állat befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásáról szóló kormányrendeletet, amely részletesen szabályozza az ebrendészeti telepek feladatkörét és ellenőrzését. A rendelet értelmében minden önkormányzatnak rendelkeznie kell saját ebrendészeti ellátással vagy szerződéssel. Fontos módosítás, hogy minden ebrendészeti vagy gyepmesteri telepnek kötelező lesz sorszámozott, időrendi nyilvántartást vezetnie a befogott, illetve leadott állat fajáról, fajtájáról, ivaráról, koráról (vagy becsült koráról), ismertető jegyéről, egyedi azonosítójáról, immunizáltságáról, illetve befogásának körülményeiről.

Minden állat mikrocsippel megjelölve, veszettség ellen beoltva, ivartalanítva vagy ivartalanítási kötelezettséggel, féreghajtóval kezelve, írásbeli megállapodással adható majd örökbe, illetve a gyepmesteri vagy ebrendészeti telep Magyarországon bejegyzett szervezettől nem kérhet kihozatali díjat az állatért. Minden esetben törekedni kell az eredeti gazda megtalálására. A rendelet meghatározza a minimum tartási területet, egyes minimális ellátási követelményeket, valamint a csoportos tartás szabályait is: kizárólag azonos ivarú, ivartalanított, egymással szemben agressziót nem mutató állatok kerülhetnek ugyanazon férőhelyre – áll az Agrárminisztérium közleményében. 

A kutyák tartós megkötése tilos Magyarországon. A kormány pontosította a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendeletet: korlátozta azokat az eseteket, amikor átmeneti megkötésre sor kerülhet, továbbá a futólánc minimális hosszúságát is meghatározta az állat méretéhez viszonyítva. 

(forrás: mti)

search icon