Kidobjuk, pedig nem kellene: a használtan is hasznos az étolaj
Kidobjuk, pedig nem kellene: a használtan is hasznos az étolaj

Rántott sajt, rántott hús, sült krumpli… Mi a közös bennük? Egyrészt biztosan akad közöttük egy olyan étel, amit még a legválogatósabb gyerek is megeszik, másrészt pedig mindhárom – klasszikus formában – étolajban készül. Bő napraforgó- vagy repceolajban, úgy, mint számtalan más, tradicionális magyar fogás. De mi történik a túlhevült, sütésre már alkalmatlan étolajjal? – ennek járt utána egy online magazin újságírója.

A háziasszonyok többsége általában kettő-négy alkalommal süt ugyanabban az olajban, takarékossági okokból. Ha már túlhevült, habzik, részecskés és elszíneződött, jöhet az új.

Arra viszont sokan nem gondolnak, hogy az elhasznált sütőolaj épp olyan veszélyes, speciális kezelést igénylő háztartási hulladék, mint a lemerült gombelem, vagy a lejárt szavatosságú gyógyszer.

Magyarországon a lakosság egyharmada egyszerűen a lefolyóba önti a megbarnult olajmaradékot, nem gondolva arra, hogy egy csepp használt olajjal akár 1000 liternyi élővizet is elszennyezhetnek, mi több, az olaj a felszínen úszva a vízi élőlények oxigénfelvételét is meggátolja. Sőt az olaj a szennyvíz-elvezető rendszerben is károkat okoz, lerakodva a csővezetékek falán. Az sem jó megoldás, ha valaki egyszerűen a kukába önti a kihűlt zsiradékot, mivel az a többi háztartási szeméttel keveredve egy sokkal nehezebben lebomló elegyet képez.

Szerencsére az utóbbi években sokat tett a média azért, hogy a háziasszonyok körében népszerűsítse a használt sütőolaj gyűjtését.

Gyűjtőpontokból szerencsére egyre több van országszerte: legalább félezernyi benzinkúton, élelmiszerláncok kijelölt üzleteiben, hulladékudvarokban és egyéb helyeken szabadulhatunk meg biztonságosan a megmaradt használt étolajtól.

Az elmúlt évben országos szinten több mint 550 tonna használt – a háztartások által összegyűjtött – olajat adtak le gyűjtőpontokon.

Ma Magyarországon mintegy 25 000 tonna használt étolaj keletkezik a háztartásokban éves szinten, a tavaly begyűjtött 550 tonna csak a töredék. Pedig minden egyes liter újrahasznosított étolajjal körülbelül annyival kevesebb szén-dioxidtól mentesítjük a Földet, mint amennyi akkor keletkezik, ha Budapestről Siófokig autózunk péntek délután, dugóban…

Nem túlzás azt mondani, hogy csak rajunk múlik, mennyi használt sütőolaj kerül újrahasznosításra, azért, hogy ismét a mi kényelmünket szolgálja biodízel és biogáz formájában. Ezenfelül az aszfalt-, gipsz- és festékalapanyag is lehet a túlhevült olajból, sőt bizonyos asztalos üzemek is felhasználják azt.

(Forrás: egy.hu Kép: pixabay.com)

search icon