Kiszámíthatatlan tél áll előttünk
Kiszámíthatatlan tél áll előttünk

Az MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport és a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont újszerű szimulációs módszerekkel vizsgálták a klímaváltozás hatását, melynek következtében egyre kiszámíthatatlanabbá válik Európa időjárása.

Két élvonalbeli éghajlati modell eredményei alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a jövőben egyre nagyobb kilengések várhatóak az Északi-sark körüli térség légnyomásában.

Ez azt jelenti, hogy egyre durvább és egyre délebbre hatoló hidegbetörésekre kell számítani, ugyanakkor szokatlanul enyhe és csendes téli időszakok is várhatók.

A poláris örvények vizsgálatán keresztül úgynevezett távkapcsolatokat tudnak felmutatni a kutatók. Ezekben a kapcsolatokban is változások várhatók az elemzés szerint. Az arktikus oszcillációhoz köthető, és a Kárpát-medence téli időjárás előrejelzésében is fontos távkapcsolatot jellemzi például Babolcsai György meteorológus Decemberi Anomália Indexe, amely éppen az észak-atlanti térség légnyomásának kora őszi értéke és a Kárpát-medence decemberi átlaghőmérséklete közötti kapcsolatot jellemzi. Világos, hogy a meteorológusok számára minden ilyen távkapcsolat nagy érték, hiszen ezek könnyebben kiszámíthatóvá teszik az időjárás szeszélyeit.

Ez az arktikus oszcillációs hőmérsékleti távkapcsolat fog csökkenni Európában, melynek hatására kiszámíthatatlanabbá válik számunkra a várható időjárás.

A teljes cikk az MTA honlapján érhető el.

search icon